Ukončení smlouvy dohodou a výpovědí - kdy zveřejnit?

Pavla Bečvářová

14. 2. 2022 | Počet zhlédnutí: 935 | Počet komentářů: 1

Město má uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a dohodne se s protistranou na ukončení smlouvy. Je třeba dohodu o ukončení také, jako samotnou smlouvu, zveřejnit v registru smluv? 

Druhý dotaz s tím trošku souvisí. Je uzavřena smlouva na dobu určitou a protistrana dá výpověď. Je třeba tuto výpověď zveřejnit v registru smluv?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

13. 4. 2022

Dohoda o ukončení smluvního vztahu se posuzuje jako každá jiná smlouva. Platí pro ni tedy například výjimka ze zveřejnění, pokud její hodnota je nejvýše 50 tis. Kč. Dohodu je třeba z tohoto hlediska posoudit, zda v ní není například zakotveno nějaké prominutí, vzájemný zápočet hodnot apod., jejichž hodnota by překročila limit. Pak by dohoda podléhala zveřejnění. Jinak není nutné ji zveřejňovat, ovšem pokud tomu nebrání nějaká jinak chráněná okolnost (ochrana osobních údajů), pak je vždy rozumné zveřejnit jakoukoliv smlouvu (dohodu), navazující na již zveřejněnou smlouvu.

Výpověď je jednostranným právním úkonem a tudíž nejde o smlouvu. Registr smluv se vztahuje pouze na smlouvy, tedy dvou- a vícestranné závazkové vztahy. Výpověď, stejně jako např. odstoupení od smlouvy není třeba v registru smluv zveřejňovat.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy