Radnice neodpovídá na otázky občanů v diskusi

Alena Kortanová

15. 10. 2016 | Počet zhlédnutí: 1722 | Počet komentářů: 1

V našem městě Železný Brod (http://www.zelbrod.cz) máme přímo na webovkách města Diskusní fórum. Opakovaně na něm jsou psány dotazy občanů ohledně městských záležitostí (např. otázka přechodů pro chodce a chodníků, otázky na transparentnost radnice, otázky na plánované akce města a úpravy vzhledu města). Podotýkám, že tyto otázky jsou psány různými občany, vždy naprosto slušně, konkrétně, podepsané celým jménem. Starosta a místostarosta však tvrdí, že odpovídat na diskusním fóru občanům nebudou, že - cituji- "Diskusní fórum pro toto není určeno". Vedení města tvrdí, že způsobů informování občanů používá dost, a to:

  • Tištěný zpravodaj města
  • Webové stránky města
  • Odpovídání na dotazy na zasedáních zastupitelstva
  • Telefonické dotazy občanů
  • Písemné - mailové dotazy občanů
  • Osobní schůzka občana s vedením radnice

Jde tu ale o to, že na prvních dvou médiích jsou publikovány jen oslavné a pozitivní články, a cokoli sporného, kritického nebo zkrátka pro vedení města nepříjemného je tam zamlčováno a neuváděno.

Na telefonické či mailové či na zastupitelstvu vznesené dotazy oni odpovědí, ovšem obvykle snůškou paragrafů, kterými zdůvodňují, proč to a to nemohou zodpovědět - zkrátka odpovídají mlživě, polopravdivě,neúplně, neochotně.

Vícekrát jimi bylo řečeno, že oni preferují osobní setkání. To jsme zkoušeli, ale tam opět mlží, požadovanou informaci zkoušejí "okecat" a hlavně - když tam něco už slíbí, pak to nedodrží a dodatečně tvrdí, že to bylo občany špatně pochopeno atd. atd.

Můj hlavní dotaz tedy zní: Může si vedení města samo určovat, jakými cestami na dotazy odpovídat bude a jakými cestami nebude? Že konkrétně na diskusním fóru na městských webovkách odpovídat občanům nebude? Je toto nějak v zákoně ošetřeno? Jaký je na tuto "vybíravost" vedení města právní názor?  

Pokud byste chtěli znát okolnosti a podrobnosti, podívejte se na stránkách www.zelbrod.cz na odkaz Diskuse a tam zejména na diskusní vlákna Vzhled města, Transparentnost města, Trávnice - zapsaný spolek a Přechody pro chodce. Byla bych Vám velice vděčná, kdybyste si příslušná vlákna přečetli a pomohli nám v boji proti mlčenlivosti a neochotě naší radnice.

 

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

15. 10. 2016

Ano, vedení města si může samo určovat, jakými cestami bude odpovídat na dotazy v diskusním fóru. Celá oblast dobrovolného zveřejňování informací, jehož součástí je i toto občanům nabídnuté diskusní fórum, nepodléhá žádné povinnosti. Je jen věcí politické kultury v daném místě, jak vedení komunikuje se svými občany.

Zvyklosti jsou různé, existují obce a města, kde vedle volné (nemoderované, nedopovídané) diskuse určené pro občany „navzájem“ existuje rubrika typu „otázky a odpovědi“, kde představitelné města občanům dopovídají.

Např. starosta Dolních Břežan byl loni v soutěži Otevřeno x Zavřeno oceněn cenu Otevřeno právě za takovou komunikaci s občany: http://www.dolnibrezany.cz/diskuze/index.asp?k=3026&r=1346

Podobně jsou odpovědi na webu Prahy 6: http://www.praha6.cz/otazky/otazky.php

Pro vynucení si odpovědi na určité otázky lze někdy využít žádosti podle Infozákona (nemůže se vššak týkat názoru, ale jen již existující informace). Zastupitel též může požadovat odpovědi na své dotazy, včetně názorů, podle § 82 zákona o obcích.. Tyto dotazy a odpovědi pak lze zveřejňovat na internetu. Obec je povinna zveřejnit poskytnuté informace podle § 5 odst. 3 InfZ (Železný Brod je má na adrese http://www.zeleznybrod.cz/cz/obcan/mestsky-urad/elektronicky-urad/zakon-106/1999/informace-poskytnute-podle-zakona-c-106-1999-sb.html).

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy