Registr smluv - smlouvy o výpůjčce předmětů

Jana Figarová

25. 5. 2017 | Počet zhlédnutí: 4126 | Počet komentářů: 1

Je nutné vést v Registru smluv také smlouvy o výpůjčce předmětů mezi jednotlivými muzei?

Cena ve smlouvě za danou službu je nulová, ale hodnota vypůjčených předmětů většinou přesahuje 50 000,- Kč.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

26. 5. 2017

U smluv s nepeněžitým plněním bude hodnota předmětu smlouvy odpovídat ceně obvyklé za daná plnění v daných souvislostech, zejména v daném místě a čase (srov. § 492 občanského zákoníku). Je evidentní, že hodnota předmětu smlouvy u výpůjčky či daru není nulová, přestože jde o smlouvu s nepeněžitým plněním. V těchto případech bude hodnota předmětu smlouvy v zásadě rovna tržní ceně nájmu.

Při určení, zda smlouva podléhá či nepodléhá zveřejnění, se strany smlouvy mohou určení hodnoty předmětu smlouvy vyhnout, pokud se rozhodnou, že smlouvu uveřejní bez ohledu na to, zda výše hodnoty předmětu jejího plnění zaručeně přesahuje finanční limit nebo ne. K uveřejnění prostřednictvím registru by smluvní strany měly přistoupit rovněž v případě, že nedokáží hodnotu předmětu plnění spolehlivě (jednoznačně) určit.

Prakticky ve vašem případě to znamená zjistit, jaké jsou obvyklé ceny za zapůjčení či nájem obdobného předmětu. Jak lze snadno zjistit, jde o běžnou praxi, např. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1187729-kancelar-galerii-pronajem-umeleckych-del-dostava-umeni-k-byznysmenum anebo http://www.galeriepn.cz/pronajem-pujcovani-obrazu. Hodnota výpůjčky je pak hodnotou podle běžné ceny za dobu výpůjčky. Pokud přesahuje limit 50 000 Kč, musí být smlouva uveřejněna pod hrozbou neplatnosti. Tento údaj je pak třeba též vložit do rubriky metadat „Hodnota v Kč bez DPH“.

Romana

  • 29. 5. 2017
  • Praha

Dobrý den,

mohu se Vás prosím zeptat, jak zaregistruji smlouvu do registru smluv?

Děkuji

S pozdravem

Krzystková

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy