Registr smluv - podpis smlouvy v zastoupení

OSM

12. 7. 2023 | Počet zhlédnutí: 258 | Počet komentářů: 1

Dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem podpisu ve smlouvě. Smlouvu podepsal místostarosta v zastoupení. Ve fyzické podobě smlouvy je uvedeno jméno starosty a nad ním podepsaný místostarosta. Jak se má, prosím toto "převést" do elektronického obrazu smlouvy zveřejňovaného v RS? Stačí zanonymizovat podpis? Nebo se má nechat uvedeno jméno starosty a k tomu doplnit podepsal v zastoupení místostarosta? A je možné nechat jméno starosty s uvedením v. r., když to vlastní rukou nepodepsal? Resp. je u podpisů ve smlouvách nutné uvádět v. r., když se zanonymizuje podpis?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

22. 8. 2023

Všechny tyto otázky (jinak správně položené) se vlastně vůbec netýkají působnosti zákona o registru smluv. Ten nijak neupravuje, a tedy nepožaduje, aby se v registru smluv zveřejnilo cokoliv nad rámec „elektronického obrazu textového obsahu smlouvy“ (§ 5 odst. 1).

Podpisy (ruční, elektronické nebo jiné vyznačení projevu vůle podepisující osoby), do tohoto rozsahu nespadají. Přesně řečeno tedy vůbec nemusejí být zveřejňovány.

Z hlediska úspornosti práce, když už v původním elektronickém dokumentu je uvedeno, kdo má smlouvu podepsat (zde „starosta X Y v.r.“), bylo by přidáváním si práce, kdyby vkladatel do registru anonymizoval jméno a příjmení starosty (X Y). Udělat by to klidně mohl. Z hlediska ochrany osobních údajů to ale není třeba.

Další – již zcela dobrovolné a libovolné hledisko je, zda vkladatel chce, aby ze zveřejnění bylo nějak zřejmé, „jak to bylo s podpisem“. Opakuji ale, že to není povinnost podle zákona o registru smluv. Pokud toho chce vkladatel dobrovolně dosáhnout, může například využít nepovinnou rubriku „podepisující osoba“, kde by uvedl např. „v.z. podepsal místostarosta A B“ nebo např. jen „podepsáno místostarostou v.z.“

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy