pořizování záznamu vs. bránění pořizovat si záznam

Jan

20. 6. 2022 | Počet zhlédnutí: 357 | Počet komentářů: 1

Pročetl jsem 24-ti stránkový .pdf dokument ohledně pořizování záznamu veřejného zasedání zastupitelstva obce či města z vašich stránek, ale měl bych několik dotazů, na které jsem nenašel přímou odpověď:

1) v poradně portálu OtevrenaSpolečnost.cz, příloha, se hovoří o maření výkonu úředního rozhodnutí, pokud by starosta nebo policisté bránili pořizování záznamu. Tím mařením úředního rozhodnutí bude nejspíš nějaký zákon nebo judikát, můžu jeho číslo, případně odkaz ?

2) pokud bude bránit pořizování záznamu starosta nebo někdo ze zastupitelů, nedopouští se tím současně zneužití pravomoci veřejného činitele ? Kdo vlastně ze zastupitelů užívá statusu veřejného činitele ?

3) dopouští se výše uvedeného maření výkonu úředního rozhodnutí i běžný občan, který bude na veřejném zasedání aktivně bránit pořízení záznamu ( např. slovy "dej sem tu kameru", úmyslné zakrývání zorného pole apod. ) ?

4) podal již někdo v minulosti na zastupitele či řadového občana trestní oznámení z maření výkonu úředního rozhodnutí v souvislosti s bráněním pořízení záznamu a jak to dopadlo ? Je někde k dispozici anonymizované soudní rozhodnutí ?

5) pokud je lékař opilý, dopouští se obecného ohrožení ... pokud je opilý zastupitel na veřejném zasedání obce, města dopouští se přestupku, trestného činu ? Na čí pokyn je zastupitel povinen se podrobit dechové zkoušce ?

6) pokud kdokoliv brání pořízení záznamu slovy „vypni to, nebo ti tu kameru rozšlapu“, vstane za účelem sebrání kamery a začne se po kameře sápat, aby ji sebral … nedopouští se tím i zároveň trestného činu vydírání ? Tedy dosažení něčeho pod výhružkou násilí ?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

4. 7. 2022

ad 1) V uvedených podkladech se nikde o „maření výkonu úředního rozhodnutí“ nehovoří.

ad 2) Pokud bude bránit pořizování záznamu starosta nebo někdo ze zastupitelů, a přitom k tomu zneužije svou pravomoc, dopouští se tím zneužití pravomoci veřejného činitele.

ad 3) Běžný občan, který bude na veřejném zasedání aktivně bránit pořízení záznamu (např. slovy "dej sem tu kameru", úmyslné zakrývání zorného pole apod.), se dopouští přestupku proti občanskému soužití, případně trestného činu výtržnictví a měla by proti němu zakročit Policie ČR nebo obecní policie.

ad 4) Nevím, že by v minulosti na zastupitele či řadového občana někdo podal trestní oznámení z maření výkonu úředního rozhodnutí v souvislosti s bráněním pořízení záznamu. Nejspíše hlavně proto, že nejde o maření výkonu úředního rozhodnutí a nikde takový skutek nezmiňujeme, jak uvádím výše.

ad 5) Opilý zastupitel se tím samotným nedopouští žádného trestného činu ani přestupku. Porušuje tím slib člena zastupitelstva. Z hlediska výkonu funkce zastupitele není povinen se podrobovat dechové zkoušce.

ad 6) Ano, takto stupňovaný čin, uvedený již v bodě 3, by mohl přerůst i v další trestné činy.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy