mlčenlivost členů komise

Pavla Dombrovská

20. 8. 2016 | Počet zhlédnutí: 1362 | Počet komentářů: 1

Jsem "hostem" Kulturní komise Rady městské části Brno-Líšeň. Dosud mi byly posílány stejné materiály a pozvánky k jednání Kulturní komise, jako ostatním členům. Nyní se to změnilo a všechny materiály mi posílány nejsou s tímto odůvodněním "… poskytování materiálů  KK je vázáno jednacím řádem komisí (členové KK jsou vázání mlčenlivostí). Předpokládám, že zdůvodnění předsedkyně Kulturní komise  souvisí s  bodem 3. v Jednacím řádu komisí, který zní:"3. Všichni členové komise jsou vázáni mlčenlivostí o skutečnostech, se kterými se seznámili v rámci práce v komisi".

Pochopila bych, kdyby se v Kulturní komisi řešily nějaké citlivé osobní údaje, ale vzhledem k tomu, že tomu tak není,  nerozumím účelu ani smyslu tohoto bodu.

Prosím o informaci, zda-li je mlčenlivost členů komisí nějak stanovena zákonem.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

21. 8. 2016

Poskytování podkladů pro hosty komise je zcela dobrovolné, nelze tedy jakékoliv jeho omezení právně napadnout. Na druhou stranu je zřejmé, že uvedený postup jako naprosto bezdůvodný a neopírá se o žádný právní důvod.

Mlčenlivost, tak, jak je uvedena ve vaší citaci, je formulována přehnaně. Obec sama navíc nemůže nikomu žádnou mlčenlivost uložit, tu lze ukládat jen zákonem.

Mlčenlivost v této souvislosti existuje jen ve vztahu k osobním údajům. Pravděpodobně se tím chce označit situace, kdy by se členové (a hosté) komise mohli v podkladech seznámit s chráněnými osobními údaji třetích osob. V takovém případě by pak měli povinnost podle zákona o ochraně osobních údajů (§ 15, kde je pro takové případy stanovena mlčenlivost) tyto osobní údaje  chránit, tedy neposkytovat dále.

Ovšem takto stanovená mlčenlivost (ve vztahu k osobním údajům) se vztahuje stejně tak na členy, jako na (pravidelné, předem zvané) hosty komise. Není tedy důvod je při zasílání podkladů odlišovat.

V agendě kulturní komise se nejspíš až na výjimky případ chráněných osobních údajů nevyskytuje. Například pokud jde o údaje o příjemcích grantů, nejde o chráněné osobní údaje.

Pavla Dombrovská

  • 21. 8. 2016

Vážený pane Kužílku, jsem Vám velmi vděčná za Vaši odpověď. Na základě Vašich informací vyzvu Radu MČ k zrušení, případně upřesnění závazku "mlčenlivosti" pro členy komisí. Uvidíme, jak se s tím vyrovnají, budu informovat. Moc děkuji a přeji krásný den. Pavla Dombrovská

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy