hlasování rady města

Pavel Švejnoha

22. 5. 2015 | Počet zhlédnutí: 2771 | Počet komentářů: 1

Mám jako zastupitel města (nebo případně i jako "obyčejný" občan) právo požadovat informace o jmenovitém hlasování rady města? Můžu tyto informace zveřejnit?

Sára Klačko

25. 5. 2015

Ano, máte právo znát jmenovitě hlasování rady i jako člen zastupitelstva i jako občan obce.

Jako občan obce můžete žádat o tyto informace pomocí žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím (InfZ). Podle § 8a jsou chráněny "informace týkající se osobnosti, projevů osobní povahy (...)". Členství v radě je veřejnou funkcí, hlasování tedy nelze v žádném případě považovat za osobní, soukromý projev. Poskytnutí informací nebrání ani fakt, že schůze rady jsou neveřejné.

Jako zastupitel máte právo nahlížet do zápisu z jednání rady přímo ze zákona: "Zápis ze schůze rady obce musí být uložen u obecního úřadu k nahlédnutí členům zastupitelstva obce." (§ 101 ods. 3 zákona o obcích). Dále můžete vystoupit s žádostí na zastupitelstvu nebo podat písemnou žádost starostovi či tajemníkovi. Žádost se adresuje obci. Více zde, bod 4.

Pořízení zápisu ze schůze rady města je povinné. Jeho součástí musí být "průběh a výsledek hlasování" (k výkladu více zde, bod 5). Je možné, že obec sama od sebe na internetu zápis nezveřejňuje. Ačkoli to odporuje principu transparentnosti veřejné správy, není to ze zákona povinné. Pokud však budete žádat podle InfZ, povinný subjekt musí poskytnuté informace sám zveřejnit do 15 dnů podle § 5 ods. 3 InfZ.

Vy sám můžete informace zveřejnit, pouze pokud neobsahují chráněné osobní údaje. To by se mohlo stát, pokud byste žádal o celý zápis z rady, který by nebyl anonymizován. Pod to samozřejmě nespadá jmenovité hlasování členů rady (více ke zveřejňování zde).

Robert Koblížek

  • 9. 6. 2015
  • Slatiňany

No a co když mi na městě odpoví, že podle jednacího řádu neevidují jmenovité hlasy, ale jen počet pro a proti, takže tuto informaci nemohou poskutnout? Lze je nějak motivovat ke změně řádu, aby evidovali hlasování jmenovitě? Smím poté výsledky hlasování zveřejnit na internetu (např. v rámci "inventury hlasování" za volební období?

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy