Identifikace žadatele o informaci při zveřejnění odpovědi

Hana Jandová

27. 5. 2016 | Počet zhlédnutí: 1165 | Počet komentářů: 1

Požádala jsem o informaci, byla mi poskytnuta a zveřejněna. Při zveřejnění dotazu bylo začerněno jméno a příjmení mimo začátečních písmen a z adresy zůstalo viditelné město. Když jsem prohlédla ostatní zveřejněné informace, tak jsem zjistila, že pokud žádala o informaci právnická osoba, tak byl zveřejněn název i adresa a u fyzických osob iniciály. Někde bylo jméno přes začernění čitelné. Je tento postup správný ? Předem děkuji za odpověď.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

28. 5. 2016

Při zveřejnění žádosti o informace (např. jako součásti povinného zveřejnění informací poskytnutých na žádosti) musí povinný subjekt chránit osobní údaje žadatele, tzn. nemá žádný právní podklad k tomu, aby jeho identitu zveřejnil, takže by šlo o neoprávněné zpracování osobních údajů s hrozbou sankce od Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Povinný subjekt tedy postupuje správně, pokud při zveřejnění žádosti začerní údaje o žadateli tak, že z nich nelze určit konkrétní osobu (takže již nejde o osobní údaj).

U právnických osob naopak může ponechat celé označení a identifikaci, protože právnické osoby nepožívají žádné takové ochrany.

Pokud je anonymizace údajů o fyzické osobě nedostatečná, např. přes začernění prosvítá celé jméno, příjmení a další údaje, pak vlastně povinný subjekt porušuje ochranu osobních údajů a vystavuje se riziku, popsanému v prvním odstavci.

Zjevně nejde o úmysl, je třeba jen praxi zlepšit. Nemá smysl "dělat z komára velblouda" a kvůli tomuto nevýznamnému pochybení vyvolat řízení u Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy