Stížnost pro neposkytnutí informací

Daniel Hanar

7. 7. 2017 | Počet zhlédnutí: 1686 | Počet komentářů: 1

Pokud mi obec ani po více jak měsíci neposkytne informaci, můžu zaslat stížnost emailem, pokud nemá obec zřízenou emailovou podatelnu. Mohu poslat stížnost, podepsanou digitální podpisem na oficiální emailovou adresu.

Děkuji

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

7. 7. 2017

Stížnost proti nečinnosti podle § 16a odst. 1 písm. b) lze podat i obyčejným e-mailem, ale lepší je podat ji zprávou ověřenou uznávaným elektronickým podpisem. Pokud však obec nemá e-mailovou podatelnu, vznikne tak technicko-organizační potíž. I v případě podání stížnosti obyčejným e-mailem může nastat potíž, protože obecně známý výklad (např. v komentářích a starší judikatuře) uvádí, že stížnost je nutno podat postupem podle správního řádu, tedy nepostačil by obyčejný e-mail. Že to tak není a stačí běžný mail, plyne z poměrně  nedávného nálezu ústavního soudu, ale málokdo to ví a znamená to zaplést se do zbytečného procedurálního sporu.

Stížnost je třeba podat do 30 dnů od marného uplynutí lhůty pro vyřízení žádosti.

Doporučuji:

a) raději podat stížnost listinně s vlastnoručním podpisem, což překoná všechny tyto obtíže,

b) pokud se to nehodí, pak poslat e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem na tu adresu obce, kterou uvádí na webu (i když ji neoznačuje jako elektronickou adresu podatelny) , a ve zprávě upozornit na podepsání elektronickým podpisem a tedy splnění požadavků na podání stížnosti.

A pak se uvidí :-)

 

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy