Policie odmítá postup dle InfZ, že jde o nahlížení
Aug. Pražák
5. 8. 2015 | Počet zhlédnutí: 3204 | Počet komentářů: 1
Podal jsem žádost o zpřístupnění informací, resp. o kopie spis. dokumentace k vyšetřování ukončeného, odloženého trestního oznámení dle z.č. 106/1999 Sb. a to na obvodní oddělení Policie ČR, kde věc vyšetřovali a kde je spis uložen. Podle mého názoru žádost obsahovala všechny náležitosti dle z.č.106/1999 Sb. Zmíněné obvodní oddělení nereagovalo na moji žádost, obdržel jsem ale pravděpodobně jako reakci na moji žádost odpověď od nadřízeného orgánu - krajského ředitelství. V odpovědi uvedli, zkráceně, že má žádost nebyla vyhodnocena jako žádost, kterou je nutno vyřizovat dle tohoto zákona a byl jsem odkázán na postup dle trestního řádu. Na tuto odpověď jsem zaslal stížnost na postup vyřizování dle § 16 a čl. 1 b z.č.106. a zároveň jsem zaslal stejnou stížnost na zmíněné obvodní oddělení. Obvodní oddělení, kde je spis uložen na stížnost nijak nereagovalo. Na stížnost reagovalo krajské ředitelství, zkráceně, že jsem jejich sdělení nepochopil, že dle z.č.106 se mnou jednat nebudou a znovu jsem byl odkázán na ustanovení trestního řádu. Uvažuji podat žalobu k soudu. Po dlouhém úvodu jsem se dostal k dotazu: Z Vašich odpovědí na dotazy jsem vyrozuměl, že patrně by mohlo být vhodné podat žalobu dle § 79 s.ř.s. Úvaha. V případě, že by byla podána žaloba dle § 79 s.ř.s., soud může případně rozhodnout o tom, že povinný musí o žádosti nějak rozhodnout, ale pravděpodobně současně nerozhodne, že povinný musí poskytnout informace. V případě, že povinný by po té vydal zamítnutí žádosti, byla by nutná další žaloba na vydání informací.Je možné podat na povinného takovou žalobu, po které by soud případně ihned rozhodl o povinnosti vydat informace ? Podle mého názoru v tomto případě zvolila policie prodlužovací taktiku, kdy vůbec odmítla diskuzi dle z.č. 106/1999 Sb, tedy prakticky ignorovala ustanovení zmíněného zákona.
Aug. Pražák
Pro informaci. Oslovil jsem Policejní prezidium. Obdržel jsem jednoznačnou odpověď. Policejní prezidium, kontrolní útvar není příslušný v dané věci konat.
JL
obecně je možno obrátit se na dozorující státní zastupitelství, pokud policie nahlížení neumožní
s nečinností je to trochu ošidné - pokud vám řekli (byť i jen nepřímo), že vám nic neposkytnou, pak už ale nejsou zcela nečinní (musí být nečinný jak prvoinstanční tak odvolací orgán) a musíte podat žalobu proti rozhodnutí (do 2 měsíců)
bohužel žaloba proti rozhodnutí (sop 3tis. Kč) je na více než 4 roky u MS v Praze, naproti tomu žaloba proti (úplné) nečinnosti (sop 2 tis.Kč) je řádově "jen" na 6 měsíců
povinnosti rozhodnout i příkazem se správní soud většinou vyhne, když prohlásí postup formálně za nepřezkoumatelný - i po žalobě proti rozhodnutí (po mnoha letech) jste tedy opět jen na začátku s tím, že "rozhodnutí"/sdělení je zrušeno a věc je pouze vrácena k dalšímu řízení
Aug. Pražák
V daném trestním řízení, které již bylo ukončeno - věc byla odložena, jsem nebyl obviněný, nebyl jsem poškozený, nebyl jsem ani zúčastněná osoba, si jsem vědom, že nemám právo nahlížet do spisu ve smyslu § 65 tr.ř. Z tohoto důvodu jsem zažádal o poskytnutí informace ve smyslu zák. č. 106/1999 Sb. V tomto zákonu jsou jasným způsobem stanovena pravidla. Pokud povinný neposkytne informaci, je povinen vydat rozhodnutí, což se nestalo. K tomu, abych informaci, nebo rozhodnutí získal, jsem marně využil všechny opravné prostředky, které zmíněný zákon nabízí, marně. Policie nikdy nevydala rozhodnutí. Proto asi přichází v úvahu žaloba proti nečinosti dle § 79 tr.ř. - právě tento § ošetřuje, aby povinný vydal rozhodnutí, jinak se nelze hnout z místa Policie mně nikdy nesdělila, " že mně nic neposkytne ", ale to, že žádost nebyla vyhodnocena dle § 2, odst. 3, zák. č. 106/1999 Sb jako žádost, kterou je nutno vyřizovat dle zák. č. 106/1999 Sb ( podle mého i názoru jiných, žádost splňuje náležitosti dle zmíněného zákona ). Pikantní na věci je spíše sdělení, cit.... informace Vám nesdělíme dle z.č.106/1999 Sb. ....., ale pokud máte nadále zájem, informace je možné poskytnout dle trestního řádu, § 65 ... když druhým dechem dodali, že .... ve věci nebylo zahájeno trestní řízení a proto mně nepřísluší procesní postavení osoby, která má právo nahlížet do spisu.