Policie ČR a InfZ
Tomáš Moláček
4. 12. 2008 | Počet zhlédnutí: 2025 | Počet komentářů: 1
Požádal jsem správní orgán dle InfZ o zaslání jednoho jeho rozhodnutí. Ten to odmítnul, v současné době je u správního soudu podaná žaloba na poskytnutí informace.
Mám indicie, že díky tomuto rozhodnutí bylo restituentovi poskytnuto finanční plnění za nevydané pozemky, ač restituent tyto pozemky již v roce 1941 prodal. Podal jsem tedy podnět na Policii, která si toto rozhodnutí od správního orgánu vyžádala. Policie prováděla šetření a závěr? Dle vyjádření Policie správní orgán nepochybil, nebyly porušeny právní předpisy. Mé podání bylo odloženo.
Požádal jsem proto v souladu s § 65, odst. 2 trestního řádu o nahlédnuti do spisu, případně do části spisu, event. žádám pouze o fotokopii onoho rozhodnutí správního orgánu. Jako právní důvod uvádím, že připravuji občansko právní žalobu na správní orgán a v tomto rozhodnutí mohou být důkazy o pochybení správního úřadu, kterými chci výrazně zvýšit svou šanci na úspěch před soudem. Policie se dosud k mé žádosti nevyjádřila
1) Je Policie ČR také povinným subjektem?
2) Je možné žádat Polici ČR o toto rozhodnutí dle Info zákona nebo pouze formou žádostí o nahlédnutí do spisu?
3) Vztahuje se na Policii § 11, odst. 3 Info zákona? Je pravda, že informaci získala Policie od třetí osoby v rámci plnění dle zvláštního předpisu. Na druhou stranu Policie nikterak neodůvodnila odložení mého podání (tedy vyjma, že nebyl porušen zákon). Domnívám se, že v souladu s poslední větou § 11,odst. 3 by mi mohla Policie třeba poskytnout vysvětlení, kterým správní orgán před Policií obhajoval správnost a zákonnost svého rozhodnutí Tyto informace přeci vznikly při plnění činnosti Policie v rámci plnění jejich úkolů.