Budoucí informace ?

Josef Fridrich

12. 1. 2016 | Počet zhlédnutí: 1761 | Počet komentářů: 1

V příručce k novele Infozákona 2015 je uvedeno: Na základě návrhů, které jsem několik let předkládal, se dále prosadila významná a možná převratná změna v tom, zda lze žádostí požadovat také informace, které teprve vzniknou. Dosud platilo, že si nelze informace „objednat“ dopředu. Nyní se to stává možné alespoň pro takové informace, které nevzniknou nově zcela (jejich vznik není dán pravidelným postupem), ale které v okamžiku podání žádosti v nějaké podobě již existují, a poté se v čase mění, aktualizují, doplňují, anebo – a to je mimořádné významné – „opakovaně vytvářejí“.

Lze toto použít i v případě, kdy rada města uloží MěÚ zpracovat pokyn, který mne zajímá, ale po měsíci mí úřad sdělil, že se jedná o informaci budoucí, protože pokyn ještě neexistuje. Po dalším měsíci jsem požádal znovu, a opět jsem byl ze stejného důvodu odmítnut. Kdy MěÚ pokyn vytvoří, mi sděleno nebylo.

Jde o toto usnesení:

Ve věci zveřejňování dokumentů z jednání rady města a zastupitelstva města na webových stránkách města souhlasí za předpokladu dodržení a respektování dalších zákonných ustanovení o ochraně určitých informací (např. osobních údajů) se zveřejňováním usnesení z jednání rady města, usnesení z jednání zastupitelstva města a zápisů z jednání zastupitelstva města s tím, že zápis bude doplněn o důvodové zprávy. K poskytování ostatních nezveřejněných, ale na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím poskytnutelných dokumentů a informací stanoví městský úřad jednotný pokyn (postup).

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

13. 1. 2016

Nikoliv, na tento typ připravované informace se ustanovení o opakovaně vytvářené informaci (§ 4a odst. 2 písm. f) novelizovaného znění Infozákona) nevztahuje. 

§ 4a Poskytování informací na žádost

...

    (2) Je-li informace poskytována na základě žádosti, poskytuje se způsobem podle obsahu žádosti, zejména
 ...
f) umožněním dálkového přístupu k informaci, která se v průběhu času mění, obnovuje, doplňuje nebo opakovaně vytváří, nebo jejím pravidelným předáváním jiným způsobem.

Tato informace  podle popisu zjevně spadá do skupiny vytváření nových informací a nevztahuje se na ni povinnost poskytovat informace:

§ 2 Povinnost poskytovat informace

 ...
 
    (4) Povinnost poskytovat informace se netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy