Řádné odůvodnění výzvy k uhrazení nákladů

Jakub

6. 5. 2017 | Počet zhlédnutí: 919 | Počet komentářů: 1

Povinným subjektem mi byla vyčíslena cena za rozsáhlé vyhledávání informací ve výši 296 Kč. Ve výzvě, kterou jsem obdržel jsou mj. následující údaje: povinný subjekt musí pro získání požadovaných informací projít 89 spisů, byla stanovena doba 1 minuty na jeden spis a celková cena ve výči 296 Kč. Z rozhodnutí však vůbec není zdřejmé jakým výpočtem se k této částce povinný subjekt dostal. Chybí dokonce i jakákoliv informace kolik si povinný subjekt účtuje za 1 hodinu vyhledávání. V rozhodnutí je pouze odkaz na sazebník povinného subjektu umístěného na webových stránkách povinného subjektu. Pokud zákon stanoví, že "Z oznámení musí být zřejmé, na základě jakých skutečností a jakým způsobem byla výše úhrady povinným subjektem vyčíslena.", moje otázka je následující: Lze toto "uhrát" na § 17 odst. 4 InfoZ tak, aby povinný subjekt ztratil právo účtovat si za vyhledávání informací ?. Lze výše cit. ustanovení vyložit až do té míry, že odkaz na nějakou webovou stránku nemůže obstát jako řádné oznámení/odůvodnění ve smyslu § 17 odst. 3 InfoZ ? nebo je tento výklad příliš formalistický tím pádem nesprávný ?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

7. 5. 2017

Za popsané situace je prakticky nemožné, aby při přezkumu nadřízený orgán (a následně i soud) posoudily věc tak, že by povinný subjekt ztratil právo žádat úhradu. Judikatura i výklady tíhnou k tomu, že pokud je oznámeno, že se bude úhrada požadovat, a v zásadě je uvedeno, proč, za co a kolik, pak povinný subjekt splnil svou oznamovací povinnost. Chyby či nedostatky při výpočtu a jeho konkrétnost pak mohou být předmětem nápravy při vyřízení stížnosti proti výši úhrady. Zpochybnění přesnosti uvedené výzvy se opírá pouze o hru se slovy, pokud odkazuje na zveřejněný sazebník, v němž je uvedena hodinová sazba za vyhledávání.

Lze doporučit nejvýše podat stížnost proti výši úhrady, pokud ji odůvodněně považujete za příliš vysokou (z uvedený údajů se to nemusí jevit). Spíše než slovní formulaci je třeba posoudit věcnou stránku – např. zda opravdu bylo nutné projít 89 spisů (zda žádaná informace neplyne např. z nějaké elektronické evidence).

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy