Obecní úřad nemá e-mail?

Katerina K

29. 12. 2014 | Počet zhlédnutí: 1191 | Počet komentářů: 1

Přestože má obec na svém webu zveřejněnou emailovou adresu, starosta tvrdí, že obec žádný oficiální email nemá (obstrukce). Zajímalo by mě tedy, zda musí mít obec oficiální email, jak je definována "elektronická podatelna" (je to emailová adresa?) a zda, když mám z oficiálního emailu automaticky potvrzeno přijetí mé korespondence, můžu považovat tuto korespondenci za doručenou.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

31. 12. 2014

Z poněkud nejasného dotazu se zdá, že jde o to, zda lze platně podat žádost o informace jejím zasláním e-mailem na "nějakou" e-mailovou adresu obce. Nejspíš jde o spor, zda e-mailem zaslaná žádost byla skutečně podána, a naznačuje se, že starosta to popírá.

Takové podání je možné a je zcela v souladu se zákonem. Jsou dvě možnosti:
a) Pokud má obec na webu "elektronickou adresu podatelny", pak žádost musí být zaslána na tuto adresu, žádost zaslaná na jinou adresu není platně podaná.
b) Pokud však obec nemá žádnou adresu označenou jako "elektronickou adresu podatelny", pak lze žádost platně poslat na jakoukoliv elektronickou adresu povinného subjektu (§ 14 odst. 3 Infozákona).

Pojem "oficiální email" nemá žádný právní význam.

Pro podání žádosti není potřeba elektronický podpis ani datová schránka.

V případech, kdy byla žádost o informace platně podána e-mailem, je povinný subjekt povinen žádost přijmout a vyřídit. Pokud tak neučiní, žadatel podá stížnost (§ 16a InfZ). Stížnost je nutno podat postupem podle správního řádu, tedy buď listinně s podpisem, nebo elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem, nebo datovou schránkou (stížnost tedy nelze podat tak snadno obyčejným e-mailem, jako vlastní žádost o informaci).

Protože žadatelka neuvedla, o jakou obec se jedná, nebylo možno zkontrolovat, zda obec má na svém webu zveřejněny nějaké elektronické adresy.

Pokud jste na obec zaslala žádost a dorazilo potvrzení o přijetí, a zároveň na webu není jiná adresa, označená jako "elektronická adresa podatelny", je zcela jisté, že žádost byla platně podána.
Je zároveň velmi pravděpodobné, že jde o elektronickou adresu podatelny.

Zároveň nutno rozlišovat pojem "elektronická podatelna" (používaný v řízení podle správního řádu a dalších) od pojmu "elektronická adresa podatelny".
První pojem "elektronická podatelna" představuje trochu jiný fenomén, než který se používá v rámci řízení o žádosti podle Infozákona. Jde o zařízení, určené k příjmu elektronických podání, a zpravidla má mít funkci zaslání potvrzující odpovědi. Infozákon však tuto otázku řeší trochu volněji a postačuje, když je na webu nějaká elektronická adresa označena jako "elektronická adresa podatelny".

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy