Obecní referendum - jednoduchý způsob zapojení obyvatel obce

M. S.

30. 8. 2019 | Počet zhlédnutí: 239 | Počet komentářů: 1

Obecným problémem v obci je určitá apatie obyvatel k vyjadřování se k otázkám rozvoje obce … lidé nechodí na zasedání zastupitelstva obce, protože mají pocit, že stejně nic nezmění, případně jim nevyhovuje termín zasedání, … apod.

Až teprve tehdy, když jsou přijata nepopulární opatření, lidé rozhořčeně diskutují a nadávají, což je ale ve většině případů již pozdě.

Je v některé obci v České republice vymyšlena možnost dát hlas do místního referenda nějakým zcela jednoduchým způsobem ? Povedlo se některé obci jednoduchým způsobem účinné zapojení obyvatel do místních otázek ?

Například roznést do domovních schránek žetony ( modrý = ANO, zelený = NE ), ty by každý vhodil do zapečetěné vitríny. Po dané době by se rozhodnutí jen spočítala a předložila na zastupitelstvo obce.

Tohle je samozřejmě jen zjednodušený příklad pro Vaši představu mého dotazu.  Děkuji.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

4. 9. 2019

Co popisujete, je častým rysem politicky zanedbaných obcí.

Existuje mnoho obcí, kde se daří různé formy participace, tedy zapojování veřejnosti do rozhodování. Po zadání těchto hesel do vyhledávače navíc lze získat množství různých metodik, popisů a případů.

Například v Praze 6 probíhá většina významnějších rozhodnutí (např. změna dopravního režimu – vytvoření jednosměrných ulic) s nějakou formou participace. Zastupitelstvo zřídilo výbor pro participaci. Třetím rokem se realizuje participativní rozpočet. Rozsáhlou participací bývalo známě město Kopřivnice. Participací se zabývá v neziskovém sektoru například organizace Agora CE.

Metoda, kterou uvádíte jako zjednodušený příklad, může fungovat na malé obci, ale jistě by měla mnoho nástrah. Může to však být dobrý směr úvah.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy