Neveřejný statut a jednací řád

Martin Mach

28. 8. 2019 | Počet zhlédnutí: 258 | Počet komentářů: 1

V nedávné době jsem se jako člen projektového týmu setkal s tím, že výběrová komise na ministerstvu zamítla naši projektovou žádost navzdory doporučení hodnotitelů. V odůvodnění se odkazovala na jeden z článků ve svém jednacím řádu. Když jsem se snažil dopátrat, jak se může žadatel, který chce podat žádost o přezkum rozhodnutí, seznámit s platným jednacím řádem a statutem komise, bylo mi úředníky vysvětleno, že na webu jsou k dispozici vzory těchto dokumentů a schválený jednací řád i statut jsou neveřejné dokumenty. Jenže vzor není přece totéž co platný dokument (mj. obsahuje prázdná políčka :-)). Je argumentace úřadu správná?

 

 

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

4. 9. 2019

Bohužel z takto kusého popisu nelze příliš dobře situaci posoudit, a to nejspíše ani z vaší strany. Doporučuji postupovat formálně přesně, podat žádost podle Infozákona o uvedené dokumenty, samozřejmě platné, nikoliv vzory (navíc poněkud není jasné, jak se může lišit „vzor“ jednacího řádu od skutečně platného a jak vůbec takový „vzor“ vypadá).

Obecně lze říci, že je prakticky nemožné, že by dokumenty tohoto typu mohly podléhat nějaké zákonné ochraně. Ovšem až z vyřízení žádosti o informace (rozhodnutí o odmítnutí žádosti?) by bylo jasné, o jakou právní argumentaci ministerstvo své odmítnutí opírá. Předběžně soudím, že to bude nesmysl. Proto se domnívám, že argumentace ministerstva není správná.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy