právo na kopii anebo jen náhled

Milena

3. 6. 2021 | Počet zhlédnutí: 53 | Počet komentářů: 1

Starostka mi na mou žádost o informace napsala, že mi pouze umožní náhled, ale nic mi nepošle. Jedná se o veřejnou zakázku u které se brání doslova zuby nehty podat jakékoliv informace. Dokonce jsme i od auditu dostali výtku, že nezveřejnila smlouvu. I přesto jí nechce zveřejnit a na 106 napsala, že se na ní mám přijít pouze podívat. Mohu trvat na poslání dokumentů písemně?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

29. 6. 2021

Dotaz není moc jasný. Není jasné, jak rozsáhlá je požadovaná informace (dokument – „veřejná zakázka“ – co si pod tím představit?). Nelze proto posoudit oprávněnost postupu, kdy povinný subjekt odmítne změnu formátu (např. vytvoření kopií) při příliš rozsáhlém dokumentu. Rozsáhlé kopírování může představovat nepřiměřenou zátěž a pak za určitých okolností může nabídka/umožnění pouhého náhledu být oprávněná.

Náhled však znamená zároveň možnost pořídit si kopii vlastním zařízením (mobil umožňuje fotografie, případně lze instalovat aplikaci typu skener a dokument si mobilem oskenovat). Pořízení si kopie vlastním zařízením je neoddělitelnou součástí nahlížení a nesmí být odepřeno. Pokud by došlo k fyzické snaze zabránit nahlížejícímu pořídit si kopii vlastním mobilem, šlo by o napadení a proti narušiteli by měla zasáhnout policie. Šlo by nejspíše o přestupek.

Výtka auditora, že nebyla smlouva zveřejněna, je také nejasná. Pokud jde o povinné zveřejnění v registru smluv anebo na profilu zadavatele, může to mít rozsáhlé právní důsledky.

Dochází-li ze strany vedení obce k rozsáhlému porušování povinností, je vhodné podat podnět k výkonu dozoru nebo kontroly ze strany Ministerstva vnitra.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy