Nahrávání zasedání zastupitelstva pro potřeby zápisu.

Míra

20. 3. 2015 | Počet zhlédnutí: 1549 | Počet komentářů: 1

Dobrý den, vím, že toto téma již bylo mnohokrát diskutováno. Nicméně je stále mnoho zastupitelů, kteří mají s nahráváním zasedání zastupitelstva problém. Jako místostarosta obce zhotovuji zápis ze zastupitelstva a vznesl jsem požadavek, že si chci zasedání nahrávat na diktafon, pro potřebu vyhotovení zápisu. Zastupitelé nesouhlasí. Proto pokládám konkrétní otázku.
Musím mít od zastupitelstva odhlasován souhlas s nahráváním pro potřebu zhotovení zápisu ze zasedání zastupitelstva obce? S tím, že nahrávka nebude zveřejňována na internetových stránkách a bude uložena na OÚ. Může být na OÚ zpřístupněna občanům obce k "náhlednutí", když budou osobní údáje vypípány? Děkuji Flídr

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

23. 3. 2015

Od zastupitelstva nemusíte mít žádný souhlas k nahrávání, zastupitelstvo nemá žádnou kompetenci se k této věci vyjadřovat a jakkoliv nahrávání omezovat. To platí nejen vůči komukoliv dalšímu z veřejnosti, ale dvojnásob vůči samotnému úřadu, zde zastoupenému místostarostou, který pro úřední potřebu pořizuje záznam jednání.

Nahrávka je "informací" ve smyslu Infozákona a každý si ji může vyžádat. Pokud o ni požádá občan obce, má právo seznámit se s ní kompletně, bez anonymizace (vypípávání) osobních údajů. Pokud o ni požádá ne-občan obce, měl  by ji také dostat, ovšem bez chráněných osobních údajů. Těmi však zdaleka nejsou všechny osobní údaje, protože například osobní údaje zastupitelů či příjemců veřejných prostředků (např. kupce parcely od obce) se v základním rozsahu nechrání.

Uvedené téma bylo již několikrát zpracováno, naleznete zde a zde.

Téma nahrávání jsme široce zpracovali v metodické brožuře, kterou najdete ZDE.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy