Informace o zadržené osobě

Klára

10. 7. 2015 | Počet zhlédnutí: 2965 | Počet komentářů: 1

Kam mám napsat nebo zavolat, aby mi poskytli informace o zadržené osobě ve Zlínském kraji?

Tomáš Brandejský

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

11. 7. 2015

Pochopili jsme Váš dotaz správně, že znáte osobní údaje konkrétní osoby zadržené Policií ČR ve Zlínském kraji a že chcete zjistit nějaké informace o ní?

Pokud je tomu tak, v  zásadě tyto informace nebudete moci získat přes zákon o svobodném přístupu k informacím, jelikož dle § 8a, § 11 odst. 4 písm. a), jakož i dle § 11 odst. 6 cit. zák. by se Vám tyto informace zřejmě neposkytly, jelikož se týkají soukromí fyzické osoby a nadto i probíhajícího trestního řízení, přičemž poskytování těchto informací jest podle cit. ust. vyloučeno. Přitom je docela pochopitelné, proč tomu tak je - mj. se tím chrání zájem zadržené osoby na tom, aby se o jejím zadržení nedozvěděl každý, kdo podá žádost o informace.

Podat žádost o tyto informace dle InfZ a předpokládat, že Policie se dotáže zadržené osoby, zda souhlasí s poskytnutím informací žadateli, není v této situaci efektivní. 

Jelikož Vámi požadované informace nelze získat pomocí zák. č. 106/1999 Sb., Váš dotaz nespadá do působnosti naší poradny. Protože nás ale tento dotaz zaujal, rozhodli jsme se Vám přesto pokusit poradit.

Po prostudování relevantní právní úpravy jsme zjistili, že zadržená osoba má právo nechat o svém zadržení vyrozumět libovolnou osobu (ať už podle § 76 odst. 5 ve spojení s § 33 odst. 5 trestního řádu, nebo podle § 24 odst. 2 zákona o Policii ČR), což je bohužel také jediné informační právo, které jsme v této souvislosti nalezli.

Podle našeho zjištění tedy nemáte právo na jakékoliv informace o konkrétní zadržené osobě, byť by to byl Vás rodinný příslušník či jiná osoba blízká. Pouze zadržená osoba Vás může o svém zadržení nechat vyrozumět.

Nic Vám však nebrání zavolat na Krajské ředitelství Policie Zlínského kraje a zkusit tak požadované informace získat. Též lze doporučit zajít osobně na jakoukoliv policejní služebnu. Písemnou komunikaci bychom vzhledem k její zdlouhavosti a krátkému trvání zadržení (maximálně 72 hodin) nedoporučovali.

Zde naleznete kontakty na KŘP Zlínského kraje:

http://www.policie.cz/clanek/kontaktni-informace-a-lokalizace-pro-verejnost-315136.aspx

JL

  • 12. 7. 2015
  • Praha

nebyl ten dotaz spíš myšlen z pohledu poškozeného / oznamovatele trestného činu?

je třeba se obrátit na příslušné oddělení policie příp. na nadřízeného státního zástupce

Klára

  • 12. 7. 2015
  • Brumov-Bylnice

Nene, dotaz byl zodpovězen tak, jak jsem ho myslela. Osoba mně blízká je zadržená. Děkuji.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy