Hodinová sazba ve smlouvě na dobu neurčitou

Ilona

9. 2. 2023 | Počet zhlédnutí: 34 | Počet komentářů: 1

Chtěla bych Vás požádat o Váš názor, co se týká hodinové sazby uvedené ve smlouvě (o poskytnutí služeb) uzavřenou na dobu neurčitou. Ve smlouvě je specifikováno dále, že služby budou poskytovány pravidelně jeden určitý den v týdnu. Hodinová sazby je ve výši 500,- Kč, a plnění (fakturace) probíhá za každý kalendářní měsíc, cca v průměrné výši 15 000,- Kč, záleží kolik hodin jsou určený den služby poskytovány. Na tento konkrétní příklad jsem obdržela již i v minulosti několik různých názorů. Ráda bych znala i Váš názor, jakou cenu uvést do metadat při zveřejnění takovéto smlouvy? Je to předpokládaná cena měsíčního plnění vypočítanou za dobu 5-ti let?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

27. 2. 2023

Jestliže jde o smlouvu na dobu neurčitou, všeobecně uznávané výkladové stanovisko říká, že se pro stanovení ceny / hodnoty smlouvy pro účel uvedení v metadatech počítá 5 let, tzn. 5 x 12 x měsíční cena / hodnota.

V případě, že ve smlouvě není zcela jasně stanovena měsíční cena / hodnota, pak je namístě učinit kvalifikovaný odhad (jednou z forem může být i průměr uplynulého období). Ten, jak uvádíte, se pohybuje okolo 15 000 Kč. V takovém případě pak je namístě uvést v metadatech jako hodnotu smlouvy 5 x 12 x 15 000 Kč, tzn. 900 000 Kč. Ovšem ani uvedení jiné, v zásadě podobně racionálně odhadnuté hodnoty smlouvy, bude dostatečným uvedením údaje v metadatech tak, aby smlouva byla řádně zveřejněna a tedy platná a účinná. Naopak neuvedení žádné hodnoty je právně vysoce rizikové a lze dovodit výklad, že taková smlouva nenabude účinnosti a po 3 měsících od uzavření pozbyde platnosti. Podobně bych kvalifikoval i situaci, kdy by do položky cena / hodnota byla uvedena zjevně neodpovídající hodnota, např. 500 Kč (jako hodinová sazba) či jiná racionálně neudržitelná úvaha odhadu.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy