Darovací smlouvy

Monika

4. 2. 2019 | Počet zhlédnutí: 236 | Počet komentářů: 1

Dobrý den, jsme střední škola a chtěla jsem se zeptat, zda máme uveřejnit v Registru smluv Darovací smlouvu na Software.

Daniel Burda

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

19. 2. 2019

Povinnost uveřejnění se vztahuje na jakékoliv smlouvy, tedy i na smlouvu darovací.

Zákon o registru smluv (č. 340/2015 Sb.) ale zná některé výjimky, které obecnou povinnost uveřejňovat smlouvy v registru smluv omezují. Ve Vaší situaci by mohly být relevantní tyto výjimky:

1)  není třeba uveřejňovat smlouvu, u níž je výše hodnoty předmětu do 50 000 Kč (včetně) bez DPH.V situaci daru je nutno  posoudit skutečnou  hodnotu, tedy cenu v místě a čase obvyklou. V  nejistotě (např. přibližný odhad 48 000 Kč) nutno zveřejnit.

2) smlouvu, jejíž druhou stranou je fyzická osoba, která jedná mimo rámec své podnikatelské činnosti (ledaže by se jednalo o převod nemovitosti). Mimo rámec podnikatelské činnosti zejména znamená, že dárce si dar neodpočte v daňovém  přiznání.

Pokud žádná výjimka není dána, potom je nutné smlouvu v registru smluv uveřejnit.

Smlouvu je třeba uveřejnit do 30 dnů od jejího uzavření. V případě, že by smlouva, která podléhá této povinnosti, nebyla uveřejněna ani do 3  měsíců od uzavření, potom platí, že je zcela neplatná (jakoby nebyla uzavřena).

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy