pořizování záznamů z jednání komisí

Daniela Petržilková

2. 11. 2015 | Počet zhlédnutí: 1760 | Počet komentářů: 1

V rámci organizace Frank Bold pracuji na právní analýze týkající se tématu "pořizování záznamů ze zasedání komisí rady města". Může člen komise/její předseda sám pořídit záznam z jednání a zveřejnit ho? (i bez svolení ostatních členů komise) Pokud je zasedání komise veřejné, může veřejnost pořizovat záznamy a šířit je (např. na internetu), nebo potřebuje explicitní svolení komise? Pokud je člověk na jednání přestupkové komise jako její účastník, může si pořizovat zvukové záznamy z projednávání, aniž by dostal souhlas? (předpokládejme, že si nahrává vystoupení "úředních osob", členů komise, ne případné ostatní účastníky řízení)

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

6. 11. 2015

Podobný dotaz už jsme jednou zodpověděli zde. V případě, kdy jde o veřejné zasedání, je situace ještě jednodušší. Vystupuje-li člen komise rady města na takovém zasedáním, jde o projev veřejné povahy, který představuje výjimku z práva na ochranu osobnosti podle § 88 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Bez svolení komise je možné záznam jak pořídit, tak i šířit. Je přitom lhostejné, nahrává-li dění člen rady města anebo jiný účastník.

Jinak tomu bude při neveřejném jednání komise, což je převládající situace. U přestupkové komise si dokonce nelze představit jiné než neveřejné jednání, kvůli ochraně osobních údajů.

Pokud si na neveřejném jednání pořídí záznam jeho oprávněný účastník, pak bude limitován při použití tohoto záznamu ochranou osobních údajů a projevů osobní povahy, pokud se na záznamu vyskytnou.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy