odmítnutí ústní stížnosti
Sokol
18. 4. 2016 | Počet zhlédnutí: 1791 | Počet komentářů: 1
Dne 18.1.16 poskytl povinný subjekt na požadavek
„který ze zaměstnanců Obce Olešnice v O.h. zařazených do obecního úřadu pořizuje písemný záznam o ústně podané stížnosti, pokud ji nelze ihned vyřídit (§ 16a odst.2, informačního zákona) ?“
informaci
„žádný, nikdo ze zaměstnanců nemá tuto činnost v náplni práce, úřední záznam je možné sepsat u starostky. Vzhledem k mému pracovnímu vytížení doporučuji proto, pokud budete mít zájem o sepsání stížnosti, se předem dohodnout na termínu.“
Podpis starostka
Na základě této poskytnuté „informace“ jsem se 21.2.16 dotázal (podle InfZ)
„Kolik dnů předem vyžaduje povinný subjekt dohodnout sepsání záznamu o ústním podání stížnosti a zda je starostka jediným povinným subjektem v rámci Obce, který tento záznam sepisuje“.
byla poskytnuta „informace“ -
„Sděluji, že písemnost do protokolu sepisuje pouze starostka, která jediná vykonává funkci jako uvolněný člen zastupitelstva, žádná lhůta dle Vašeho dotazu neexistuje, na termínu se lze dohodnout, závisí na přítomnosti starostky na úřadu, k této problematice se dotazujete již opakovaně, jedná se o malý úřad, žádný ze zaměstnanců úřadu nemá sepisování stížností v pracovní náplni“.
Povinný subjekt se asi snaží tímto postupem znemožnit podávání stížností. Naposledy (13.4.16) mi při pokusu podat ústní stížnost podle § 16a odst. 2 z.č. 106/1999 Sb., sděleno zaměstnankyní zařazenou do obecního úřadu, že mají od starostky (v úředních hodinách nebyla přítomna) zakázáno sepisovat záznamy o stížnostech.
Je tento postup v souladu s odstavcem 2 § 16a, jak se případně mohu proti tomuto postupu bránit a mohu být nucen, abych podal stížnost písemně ?