Je akc.spol. povinným subjektem (veřejnou institucí), pokud 100% jejích akcií vlastní města a obce ?

Kuba

23. 5. 2017 | Počet zhlédnutí: 344 | Počet komentářů: 1

Dobrý den,převaha znaků (soukromoprávní vs. veřejnoprávní) určuje, zda konkrétní subjekt založený dle předpisů soukromého práva, zejména pak spol.s.r.o. či akciová společnost, je přesto povinným subjektem, neboť je v takovém případě "veřejnou institucí" tak, jak je to kupř. u Dopravního podniku hl. m. Prahy, akc.spol., kde 100% vlastníkem (akcionářem) této organizace je hl.m.Praha, tedy veřejnoprávní korporace. Jak je to ale u subjektu, kupř. Severočeská vodárenská společnost, a.s., kde veškeré akcie jsou v držení 458 severočeských měst a obcí, tedy nikoliv v držení jedné jediné veřejnoprávní korporace ? Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. působí i dle vlastní prezentace v oblasti výstavby a správy vodohospodářské struktury, tedy ve veřejném zájmu, nicméně žádost o informace dle informačního zákona tato společnost odmítla s tím, že je s ohledem na způsob jejího založení soukromoprávní institucí a nikoliv veřejnou institucí a na následnou stížnost dle § 16a InfZ společnost pak neodpověděla vůbec ?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

23. 5. 2017

Takováto organizace je jednoznačně povinným subjektem. V obdobné věci rozhodl Krajský soud v Hradci Králové rozsudkem 30 A 40/2013-105 o Vodohospodářské a obchodní společnosti, a.s., se sídlem Na Tobolce 428, Jičín. Jasně konstatoval, že žalovaná je povinným subjektem, jak jej definuje ustanovení § 2 odst. 1 zákona o svobodném přístupu k informacím. Tuto a.s. vlastní formou akcií k 31. 12. 2013 tito akcionáři:

  • Město Jičín 38,43 %
  • Město Hořice 21,37 %
  • Město Nová Paka 17,5 %
  • Drobní akcionáři 22,7 %
  • Drobní akcionáři:

Město Lázně Bělohrad, Město Sobotka, Obec Valdice, Město Kopidlno, Obec Holín, Obec Holovousy, Obec Stará Paka, Obec Lužany, Město Miletín, Obec Podhorní Újezd a Vojice, Obec Cerekvice nad Bystřicí, Město Libáň, Obecní úřad Lískovice, Obec Dobrá Voda u Hořic, Obec Boháňka, Městys Pecka, Město Vysoké Veselí, Obec Bystřice, Městys Mlázovice, Obec Třtěnice, Obec Běchary, Obec Kacákova Lhota, Obec Konecchlumí, Obecní úřad Libošovice, Obec Bříšťany, Obec Libuň, Obec Tuř, Obec Butoves, Obec Úlibice, Obec Dobšín, Obec Židovice, Obec Jičíněves, Obec Osek, Obec Zelenecká Lhota, Obec Bílsko, Obec Jeřice, Obec Kovač, Obec Úbislavice, Obec Zámostí – Blata, Obec Staré Hrady, Obec Újezd pod Troskami, Obec Mladějov, Obec Radim, Obec Sedliště, Město Dolní Bousov.

Uvedený rozsudek posílám mailem.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy