Jaké mají úřady povinnost odpovědět na žádost o informace, není-li označena jako podle zákona 106/1999 Sb.
Hynek
23. 3. 2017 | Počet zhlédnutí: 3921 | Počet komentářů: 1
Podal jsem na ÚMČ Praha 3 a na Ministerstvo životního prostředí dvě žádosti o informace uvedené jako "obracím se na Vás s několika dotazy a prosím Vás o jejich zodpovězení". Následuje několik číslovaných dotazů, např. jaký je harmonogram rekonstrukce konkrétní stavby ve veřejném prostoru, kde lze nahlédnout do projektové dokumentace ke stavbě apod. Dotaz je opatřen mým plným jménem, adresou, emailovou adresou, identifikátorem mé datové schránky a byl podán na adresu elektronické podatelny příslušného úřadu. Neobrací se na žádnou konkrétní osobu, ale na instituci jako celek, takže jej za žádných okolností nelze považovat za dotaz osobní..
Jak je úřad povinnen postupovat? Vím, že tato forma dotazu nesplňuje formální náležitosti dotazu o informace podle 106/1999 Sb., zejména tím, že v ní není zákon 106/1999 Sb. explicitně zmíněn, nicméně se domnívám, že úřad je i tak povinnen takto oficiálně položený dotaz řešit. Dále se domnívám, že je úřad povinnen sám zhodnotit, podle jakého zákona má postupovat, a měl by vyhodnotit, že příslušný zákon je 106/1999 Sb. Zdá se mi nesmyslné a neobhajitelné, aby úřad bez zjevného důvodu nakládal s týmiž žádostmi neopatřenými odkazem na konkrétní zákon v jiném režimu (např. v delších lhůtách) než se žádostmi opatřenými takovými formálními náležitostmi. Neexistuje pro to nějaká judikatura NS nebo něco podobného?
(Pro doplnění: Nejedná se mi o tuto konkrétní žádost, mohu ji snadno podat znovu a se všemi formálními náležitostmi, ale obecně o fungování orgánů státní správy, tedy zda nedostatky ve formalitách podání mohou být v případě zákona 106/1999 Sb. úřadem zneužity v neprospěch občana.)
Hynek
Dobrý den,
rozumím a děkuji mnohokrát za vysvětlení.
Hynek