Proti takové situaci se lze bránit omezeně a logicky má případný "podvodník" na straně úřadu výhodu, že jeho "podvod" se nemusí podařit prokázat.
Obrana v rovině vlastního žádání informace spočívá v opravných prostředcích (stížnost, odvolání - podle povahy úkonu, kterým povinný subjekt sdělil, že informace neexistuje). V opravném prostředku bude žadatel uvádět důkazy, podle kterých by žádaná informace měla existovat a měl by ji povinný subjekt mít k disposici. Pokud budou přesvědčivé, nadřízený orgány by měl uložit nové vyřízení žádosti.
Pokud nebudou přesvědčivé, nezbyde nadřízenému orgánu než uznat sdělení povinného subjektu. Pokud nejde o informaci, kterou je z nějakého důvodu povinný subjekt povinen mít, a tedy by ji byl povinen obnovit, bude odepření informace pro její faktickou neexistenci uznáno jako oprávněné.
Obrana v rovině archivního zákona a spisové služby by měla obrana pomocí stejných či podobných důkazů směřovat k tomu, aby byla povinnému subjektu resp. konkrétnímu pracovníkovi udělena sankce za neoprávněné zničení informace.