Živnostenský zákon nepředstavuje komplexní úpravu práva na informace, a tudíž není zvláštním zákonem podle § 2 odst. 3 InfZ. Pouze se proto přednostně použijí ta jeho ustanovení, která se odchylují od InfZ.
Živnostenský zákon (z.č. 455/1991 Sb.) v § 60 odst. 4 -6 upravuje pouze právo nahlížet. Tímto právem není vyčerpáno právo na přístup k informacím podle Infozákona.
Vtip dotazu spočívá v tom, že živnostenský rejstřík, zveřejněný na internetu (http://www.rzp.cz/) neumožňuje vyhledání informací tak, jak je požadujete, tedy všech subjektů podle území obce. Při takovém dotazu vyžaduje další upřesnění hledaných subjektů.
Požadovaná informace tedy není zveřejněnou informací, u které by bylo možné vyřídit žádost odkázáním na ni (§ 6 InfZ).
Obchodní název, IČ, IČP a předmět podnikání spadají do veřejné části živnostenského rejstříku v souladu § 60 odst. 2 živnostenského zákona (zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání) ve spojení s § 60 odst. 3 živnostenského zákona. Jsou tedy veřejně přístupné.
Zároveň je jasné, že je živnostenský úřad má k disposici v takové podobě, která je umožňuje snadno vyhledat podle vašeho dotazu a shromáždit pomocí jednoduchých úkonů ve vyhledávací databázi. Proto jde o existující informaci, vztahující se k působnosti povinného subjektu.
Povinný subjekt by tedy měl informace (v rejstříku) dohledat. Pořízení elektronického výpisu z části rejstříku nemůže být spojeno s mimořádně rozsáhlým vyhledáváním, takže nelze žádat o úhradu těchto nákladů.
Pokud povinný subjekt rozhodl o odmítnutí žádosti a nehodlá informace poskytnout,je třeba podat odvolání proti rozhodnutí.