Dotaz obecné povahy

drysl

26. 8. 2015 | Počet zhlédnutí: 1992 | Počet komentářů: 4

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak má úřad naložit z dotazem obecné povahy? Myslím si, že úřad by neměl suplovat advokátní kancelář a defakto odpovídat na dotazy obecné povahy na které se nevztahuje z. o svobodném přístupu k informacím. Kde můžu najít oporu, když nechci tento dotaz zprostředkovat? Děkuji za odpověď!

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

28. 8. 2015

Podle našeho názoru se při takovém dotazu (pokud ho nelze brát ani jako podání podle § 37 Správního řádu, kde by pak mohl následovat postup podle § 43 SpŘ - odložení) dá aplikovat pouze "dobrá praxe", opřená o Základní zásady činnosti správních orgánů (§ 4, § 177 SpŘ), tedy volná možnost úřadu (pracovníka) v rámci dobré vůle nějak vyjít žadateli vstříc, třeba mu něco poradit,odkázat na určitý úřad, postup apod. Nejde však o procesně upravený postup, a žadateli z něj neplynou žádná práva.

Eva Hanáková

  • 28. 8. 2015
  • Praha

Dobrý den, měla jsem rozepsaný dotaz a zmizel mně , tak nevím, zda jste ho obdrželi. Ještě bych chtěla vědět, zda má pojišťovna nárok vymáhat pojistné za povinné ručení z roku 2001 a z roku 2010. Děkuji a přeji hezký den.

Eva Hanáková

  • 28. 8. 2015
  • Praha

Dobrý den, vidím, že dotaz nedošel, tak píši ještě jednou. Řeším již podruhé v tomto roce "dlužné" pojistné na povinném ručení. Pojišťovny postupují tak, že zašlou SMS, pak dopis obyč. poštou a pak, když to zůstane bez reakce, tak to prodávají vymahačské firmě. Od roku 2001, ze kterého na mně vymáhají pojistné jsem se několikrát stěhovala. Vzhledem k tomu, že sama pracuji v pojištovně, vím, že když má klient dluh a má uvedeno telefonní číslo a email, tak tyto kontakty využíváme. Ani u jedné z obou institucí se toto nestalo. Tak se ptám, proč se musí tyto údaje vůbec uvádět, když se pak nepoužijí. Jaká je tedy pOVINNOST vůči klientům v tomto případě? Napadá mně jen jedna myšlenka, že je to podstatně snazší to vyřídit, omlouvám se , vůči klientovi, takto "zákeřným" způsobem. Dnes mně volala pracovnice z advokátní kanceláře, že "mů případ" je u soudu a že mně nemůže říct žádné informace.  Moc by mně zajímal Váš názor. Díky

Gábina

  • 31. 8. 2015
  • Mladá Boleslav

Hezký den,

můj dotaz se týká OBCHODNÍHO REJSTŘÍKU. Všude se uvádí, že OR je veřejný, ale není tomu tak. Opominu skutečnost, že mnoho společností nezveřejňuje své hospodářské výsledky. Za horší vnímám skutečnost, že OR mnohdy nezveřejňuje ani zakladatelské dokumenty evidované společnosti. Není možno proto zjistit skutečné zástupce "zvláštních" zahraničních společností v roli majitelů našich společností. Při vzneseném dotazu mi bylo OR sděleno, že nahlédnout do zakladatelské listiny společnosti mohu pouze tehdy, když jsem přímo jednatel nebo společník. Je to tak dobře nebo to byla jen výmluva, abych tzv. "dala pokoj"? Pak ale veřejný OR není veřejný. Nebo není zájem na jeho veřejné přístupnosti, protože přes společnosti prochází mnoho podvodných a podezřelých operací, přesunů apod.? Dopátrat se pravdu je vcelku náročné. Policii podvody tohoto charakteru nezajímají.

Děkuji Vám za odpověď a přeji krásný den!

Gábina

Eva Hanáková

  • 3. 9. 2015
  • Praha

Dobrý den, kde najdu prosím odpověď na můj dotaz, pokud jste mně tedy odpověděli?? Děkuji a přeji hezký den. Eva Hanáková

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy