Rozpočtové opatření - povinnost zveřejnění

Jana Štefanová

22. 4. 2015 | Počet zhlédnutí: 1669 | Počet komentářů: 1

V mém předchozím dotazu jsem se ptala, zda existuje lhůta na zveřejnění rozpočtového opatření obcí. V odpovědi jsem se dověděla, cituji: "Zákon nestanoví povinnost rozpočtové opatření zveřejnit, a tudíž ani lhůtu pro jeho zveřejnění. Povinnost zveřejnění se vztahuje pouze k rozpočtu jako takovému."

Dle mého názoru ale tato povinnost existuje, a to dle přílohy č.1 Vyhlášky 442/2006, která obsahuje následující v bodu 8.2 Rozpočet "Údaje o rozpočtu povinného subjektu v aktuálním a uplynulém roce a obsah účetních výkazů povinného subjektu za uplynulý rok. Uvádí se schválený rozpočet i jeho pozdější úpravy. Uvádí se jako textová informace nebo hypertextovým odkazem na internetové stránky nebo na veřejný informační systém s uvedenými informacemi."

Dle Vaši odpovědi není rozpočtové opatření pozdější úpravou rozpočtu... Co lze tedy považovat za pozdější úpravu rozpočtu, když ne právě rozpočtové opatření?

Martin Madej

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

23. 4. 2015

Máte pravdu v tom, že by měla být zveřejněna podoba platného rozpočtu, tedy takového, do kterého se promítlo určité rozpočtové opatření. Téhož lze dosáhnout i zveřejněním takového rozpočtového opatření. Lze tedy souhlasit i s výkladem, že podle přílohy vyhlášky by skutečně povinný subjekt měl zveřejnit i rozpočtové opatření. Na druhé straně si nedovedeme představit, jakým způsobem by tato povinnost v tomto upřesněním výkladu byla prosazována.

Pro lhůtu ke zveřejnění podle nás platí obecné pravidlo veřejného práva, a sice že obec rozpočtové opatření zveřejní bez zbytečného odkladu, tj. při první příležitosti, bez průtahů. V tomto konkrétním případě by to mělo být v rámci několika dnů.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy