Přístup k informacím od SBD

ing. Rudolf Sýkora

24. 2. 2009 | Počet zhlédnutí: 1063 | Počet komentářů: 1

Lze aplikovat zákon o přístupu k informacím na Stavební Bytové Družstvo?
Tyto instituce zveřejňují pouze informace, ze kterých neplyne nic konkrétního o aktivitách jejich funkcionářů, kvalitě hospodaření s majetkem, o podivných smlouvách, odměňování funkcionářů atd. Je to "stát ve státě", který využívá svých stanov k tomu, aby zabezpečil svým lidem (velmi často bývalým členům KSČ) praktickou nedotknutelnst bez účinné kontroly. Časté odvolávání na možnost kontroly prostřednictvím shromáždění delegátů je zcela iluzorní - nepohodlní delegáti nemají šanci jednání ovlivnit. 
Pokud zákon nelze aplikovat, poraďte, co s tímto problémem lze udělat, když tyto organizace v naprosté většině už dávno byty nestaví a žijí z poplatků družstevníků případně z tzv. smluv o správcovství pro společenství vlastníků, které jsou rovněž formulovány tak, aby byly pro SBD maximálně výhodné (a vlastníci je podepíší, protože prakticky nemají jinou alternativu).

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

14. 3. 2009

Na Stavební Bytové Družstvo nelze aplikovat zákon o přístupu k informacím. Družstva a společenství vlastníků nejsou povinnými subjkekty dle InfZ. Nejde o vztah veřejné správy a občanů. Jde o vnitřní vztahy v právnické osobě, zde družstva či společenství. 
Jedinou cestou je v rámci vnitřních mechanismů získat k podpoře svého názoru dostatečné množství "voličů", tedy členů družstva či společenství vlastníků. Často jde o klasickou "politickou" práci - přesvědčování, předkládání argumentů a podkladů, nalezení vhodného lídra atd. 

I pro družstva a společenství vlastníků stanovují zákony, které upravují jejich činnost, určitý, byť minimální, okruh povinných informací, které musejí vedení těchto právnických osob svým členům poskytovat.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy