Pověření opozice v menšině

Michaela Dohnalkova

8. 3. 2015 | Počet zhlédnutí: 1153 | Počet komentářů: 1

Může většina zastupitelstva pověřit úkolem opoziční poslance i přes jejich nesouhlas? Opozice má v zastupitelstvu menšinu.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

10. 3. 2015

Zastupitelstvo podle zákona o obcích může ukládat svým členům úkoly:

§ 83

(1) Člen zastupitelstva obce je povinen zúčastňovat se zasedání zastupitelstva obce, popřípadě zasedání jiných orgánů obce, je-li jejich členem, plnit úkoly, které mu tyto orgány uloží, hájit zájmy občanů obce a jednat a vystupovat tak, aby nebyla ohrožena vážnost jeho funkce.

avšak toto ustanovení nelze vykládat tak, že by ukládané úkoly přesahovaly přijatelnou a rozumnou míru zátěže. Zejména není možné, aby způsobily, že člen zastupitelstva nemůže dobře vykonávat svou funkci. Obvyklé je, že úkoly se ukládají jen na základě souhlasu. Uložit úkol přes odpor člena zastupitelstva je unikátní a jde zjevně o extrémní případ, který by měl mít nějaké jasné odůvodnění.

Věc není řešena žádným právním předpisem. Pokud by docházelo k systematické snaze pomocí ukládání úkolů nepřiměřeně a účelově zatěžovat některé členy zastupitelstva, pak je dle mého názoru možné taková usnesení nerespektovat. Je to však otázka míry a toho, zda  srovnatelné úkoly jsou běžně ukládané i jiným než opozičním členům zastupitelstva.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy