Náklady na poskytnutí informace

Jan Nalouh

29. 6. 2015 | Počet zhlédnutí: 1882 | Počet komentářů: 2

Dobrý den, může po mně úřad vymáhat částku za poskytnutí informací dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, když mi naúčtovali kolem 6.000 Kč a já ji nezaplatil, protože jsem už o ni neměl zájem? Úhradu chtěli za hodiny, které strávili úředníci vyhledáváním v dokumentech.

Děkuji M. Roman

2. 7. 2015

Pokud jste se rozhodl částku nezaplatit, tak po Vás úřad tuto částku nemůže nijak vymáhat.

Uvedenou informaci lze nalézt na stránkách Otevřené společnosti v rubrice "Přečtěte si, na co se nás lidé nejčastěji ptají". Odkaz na uvedenou stránku je zde. Zároveň tam najedete informaci ohledně toho, za co může povinný subjekt žádat úhradu.

Jen pro úplnost doplním, že výše zmínený závěr potvrdil i
zvláštní senát v usnesení ze dne 15. 9. 2010, č. j. Konf 115/2009-34, ve kterém dovodil:

Sdělení o požadované úhradě není rozhodnutím podle § 65 s. ř. s., protože se jím nezakládá, neruší, nemění ani autoritativně nedeklaruje právo nebo povinnost. Jde o „sdělení úřadu straně“, které není exekvovatelné. Žadatel má právo se rozhodnout, zda úhradu zaplatí, platba je však současně zákonnou podmínkou poskytnutí informace. 

JL

  • 8. 7. 2015
  • Praha

bohužel s tím poměrně často úřady vyhrožují a snaží se takto žadatele o informace zastrašovat, aby se pokud možno úřadu na nic neptali - úředníky to jen obtěžuje a chtěli by zpřístupnit veřejnosti jen to, co sami uznají za vhodné  

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy