Je bežnou praxí, že radní na Praze 8 slíbí na zastupitelstvu odpovědět na dotazy občanů...

hhanulka

6. 12. 2012 | Počet zhlédnutí: 1399 | Počet komentářů: 1

Je bežnou praxí, že radní na Praze 8 slíbí na zastupitelstvu odpovědět na dotazy občanů písemně, ale téměř nikdy tak neučiní. Při své poslední návštěvě jsem tedy řekla jasně, že o písemné odpovědi stojím a ať tyto dotazy berou jako moji žádost o informace dle zákona 106 a že tedy předpokládám, že odpověď dostanu písemně nejen já, ale že budou odpovědi uveřejněny také na webu radnice. 
Je toto oprávněná žádost nebo žádost o informace řečená během zastupitelstva není žádostí dle 106 a radnice na ni tedy nemusí odpovídat? Rádi bychom, aby se praxe změnila a proto vymýšlíme způsob, jak radní k odpovědím "přinutit". 

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

5. 3. 2013

Žádost dle InfZ lze podat též ústně. Pokud se tak učiní při jednání zastupitelstva, jde o ústní podání, byť by se dalo uvažovat o tom, že v rámci jednání ZO jde též o určité písemné protokolování tohoto ústního podání.

Nicméně stále jde o ústní žádost, na kterou se vztahuje postup dle 13 odst. 2 InfZ: Není-li žadateli na ústně podanou žádost informace poskytnuta anebo nepovažuje-li žadatel informaci poskytnutou na ústně podanou žádost za dostačující, je třeba podat žádost písemně. 

Nezodpovězením ústně podané žádosti povinný subjekt porušuje zákon. Sankce však stanovena není. Proti nevyřízení takovéto žádosti neexistuje jiný postup, než podat žádost písemně. Proto je nutno doporučit, podávat žádosti na ZO vždy tak, že se zároveň podají písemně.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy