Jak získat informace o občanském sdružení

lionel

4. 3. 2012 | Počet zhlédnutí: 2264 | Počet komentářů: 1

Zajímalo by mě, zda existuje cesta, jak získat od MV ČR kopii stanov občanského sdružení, příp. dalších dokumentů (např. zakladatelské listiny). Dále bych chtěl získat informaci, kdo je statutárním orgánem sdružení. 
Dotazoval jsem se emailem na MV ČR a sdělili mi, že tyto informace nemohou poskytovat.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

24. 4. 2012

Na tuto informaci máte právo. 

Z dotazu však není zřejmé, s jakou právní argumentací MV rozhodlo o odmítnutí žádosti. Pro posouzení věci a poradu je to důležité. 

V typově stejné věci existuje rozsudek Městského soudu Praha č. 11 Ca 100/2009, v němž soud zrušil rozhodnutí MV odmítnout žadateli poskytnout stanovy občanského sdružení a informaci o tom, kdy došlo ke změně stanov. Soud nařídil MV ve smyslu § 16 odst. 4 požadovanou informaci žadateli poskytnout. V rozsudku soud odmítl argumentaci MV, že informace podléhá ochraně podle § 11 odst. 2 písm. a) InfZ. 

Postup: pokud jste obdržel Rozhodnutí MV o odmítnutí takové žádosti, podejte odvolání a uveďte výše uvedenou argumentaci odkazující se na uvedený rozsudek. 
Pokud šlo jen o neformální komunikaci, tj. např. jen dotaz, zda informaci poskytnou, je třeba podat řádnou žádost o informaci.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy