IT efektivita obcí, přístup k datům

Pavel Fuchs

24. 6. 2020 | Počet zhlédnutí: 14 | Počet komentářů: 1

Jsem na IES FSV UK společně pod vedení odborníků z CERGE řeším bakalářskou práci zabývající se analýzou IT efektivity státní správy. Byl bych Vám vděčný za radu ohledně dostupnosti možných dat.

Vybral jsem vzorek obcí s rozšířenou působností (výhoda - velký vzorek, jsou nuceny dělat přenesené úkoly státní správy, ale mají výraznou autonomii jakým způsobem zajistí služby). Zatím používám data o výdajích obcí ze státního monitoru, kde se dají zjisti jejich výdaje. Rád bych používal data například o reálných službách (např. by stačil i počet vydaných průkazů za jednotlivé úřady), takové sady nejsou pro jednotlivé obce dostupné, nebo se mi je nepodařilo najít, stejně jako počty zaměstnanců jednotlivých úřadů a oddělení. Řešením by mohlo být postupovat dle zákona o informacích a oslovovat každý úřad zvlášť, což je vzhledem k počtu takřka nerealizovatelné a neefektivní.

Oslovil jsem ministerstva (vnitra a pro místní rozvoj) a různé jejich pracovníky e-mailem, abych zjistil, jaká data jsou dostupná. Bohužel mé dotazy zůstaly bez odpovědi. Přitom například počet žádostí na občanské průkazy není jistě informací nijak tajnou a jediné město Ostrava ho dokonce pravidelně zveřejňuje přesně ve formátu, který vyhovuje práci s daty ve svách opendatech. Stát nabízí tuto informaci pouze agregovaně za celou republiku. 

Balík pravidelně aktualizovaných informací o výkonech státní správy by mohl pomoct nejenom mně, ale i dalším výzkumníkům. Bohužel já jako jednotlivec se mohu pouze dohadovat, co vše lze zveřejnit a státní správa shromažďuje. 

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

30. 6. 2020

Bohužel nemám znalost, jak a kde tato data získat. Doporučuji obrátit se národního koordinátora otevřených dat:

https://twitter.com/kubanster

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy