Informace o kouření volených zástupců

Jana Rybářská

3. 11. 2016 | Počet zhlédnutí: 982 | Počet komentářů: 1

Je nereálné, čekat od politiků, zákonodárců-kuřáků, že prosadí zákon na skutečnou ochranu nekuřáků, čekala bych, že každý volič si zaslouží informaci, jestli kandidáti na volebním lístku kuřáci jsou, nebo nejsou.

Z pochopitelných důvodů mě zajímá, jestli budoucí kandidát např. na prezidenta, netrpí látkovou závislostí (alkohol, nikotin apod.). Kolikrát už se stalo, že jsem podle psaného textu někoho volila v naději, že je to člověk, kterému na zdraví záleží, abych následně zjistila, že je to jen další osoba látkově závislá, která téměř není schopna podepsat nějaký dokument, nebo provést rozhodnutí bez cigarety. Stejně tak bych přikládala jinou váhu doporučením lékaře, který sám kouří.. Nemocný člověk, který nemůže bez nikotinu žít a tráví 20 procent pracovní doby kouřením, nedokáže pochopit, že pro někoho jiného je zdraví to nejdůležitější..

Prosím, je možné informaci o tom, kdo z volených zástupců je kuřák-nekuřák snadno dohledat? Nebo je nutný samostatný dotaz každého voliče, kterého to zajímá, na adresu konkrétního kandidáta? Mám jako volič právo na tuto informaci, nebo to patří do sféry tzv. soukr. informací?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

3. 11. 2016

V tomto případě bohužel uvedení kandidáti nejsou povinnými subjekty, tedy není možné se na ně obrátit s žádostí podle Infozákona. Lze je jen požádat o toto sdělení a bude na nich, zda informaci poskytnou.

Domnívám se, že ani pro žádný okruh osob, které uvádíte, neexistuje povinný subjekt, který by tyto informace měl k disposici.

Je tedy nutný samostatný dotaz každého voliče, kterého to zajímá, na adresu konkrétního kandidáta. Navíc jde o údaje o soukromí, a požívají tedy přiměřenou ochranu.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy