ČD-Informační systémy - povinný subjekt

Michal Blaha

14. 9. 2017 | Počet zhlédnutí: 3073 | Počet komentářů: 1

Požádal jsem společnosti ČD-Informační systémy a.s., 100% dceřinou společnosti Českých drah, o informace. viz můj dotaz na http://www.infoprovsechny.cz/request/uver_dcerine_spolecnosti_cd_info#incoming-11226

Odpovědí bylo zamítnutí, z důvodu, že společnost ČD-Informační systémy není povinným subjektem  dle par. 2 odst. 1 a 2 zákona 106/1999 Sb. Plný text odpovědi přikládám jako přílohu.

Je možné, že by ČD-Informační systémy nespadalo pod 106/1999?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

23. 9. 2017

K odmítnutí žádosti není moc co zvláštního dodávat, je to prostě nesmysl. Státem 100% vlastněná (i nepřímo) akciová společnost je jednoznačně povinným subjektem. Nezbývá než podat odvolání, v jehož odůvodnění lze vedle standardních důvodů, vycházejících z notoricky známého nálezu Ústavního soudu I.ÚS 260/06 Horník x Letiště Praha s.p., lze nověji poukázat též na nález ÚS IV. ÚS 1146/16 (ČEZ x Spolek V havarijní zóně JE Temelín, z.s.), v němž ÚS výslovně potvrzuje, že 100% vlastněné společnosti jsou povinnými subjekty (bod 62 nálezu).

Za nadřízený orgán, který má rozhodnout o odvolání, lze považovat představenstvo a.s. (např. judikatura v případě DP Praha a.s. respektuje jako NO představenstvo). Nicméně odvolání se podává u povinného subjektu, a je na něm, aby posoudil, kdo je nadřízeným orgánem.

Michal Blaha

  • 25. 9. 2017
  • Mnichovice

Díky moc.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy