Zastupitelstvo brání vystoupit s připomínkou

Viktor

25. 5. 2009 | Počet zhlédnutí: 1782 | Počet komentářů: 1

Už přinejmenším několik měsíců se opakuje na jednání zastupitelstva MČ Brno - Bystrc stejný scénář. Občan chce přednést svou připomínku k bodu "návrh programu", ale starosta, který schůzi řídí, mu to neumožní. Občan se odvolává na právní názor MV ČR 3/2008, ale není než vysmíván.

Nyní se podařilo celou situaci zdokumentovat (podrobně viz http://www.horni-namesti.cz/?p=2945), existují dva nezávislé audiozáznamy a jeden částečný videozáznam. Kromě toho existuje celá řada svědků. Jak lze postupovat dál, tj. kam podat stížnost nebo něco jiného (žalobu)? Je vůbec občan v právu? Nakolik je právní názor MVČR závazný a lze se na něj odvolávat?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

9. 6. 2009

Protiprávnost popsaného postup dostatečně vyplývá z připojeného Stanoviska Odboru dozoru a kontroly MV ČR. 
K vynucení tohoto práva (resp. k obraně před porušováním zákona) slouží dva postupy: 

A) Tzv. "výkon dozoru" podle zákona o obcích, který vykonává právě zmíněný odbor MV. 
Je třeba se obrátit na regionální pracoviště ODK, nebo ještě lépe přímo na jeho centrální pracoviště na MV. 
Kontaktní údaje jsou ZDE. 
ODK zpravidla provede kontrolu, tj.vyzve obec k předložení podkladů, případně se seznámí se situací a zjistí důkazy. Pak vyzve obec k nápravě. K donucení má však jen možnost rušit ta opatření obce, která jsou v rozporu se zákonem. 
Zdali by ODK přistoupil až k rušení usnesení zastupitelstva, která byla přijata po protiprávním postupu (nepřipuštění vystoupení občana), nedovedu dopředu říci. 

B) Další formou donucení je správní soud: uvedené jednání zastupitelstva obce je i zásahem ve smyslu § 82 soudního řádu správního, proti kterému se může občan obce bránit žalobou ve správním soudnictví (za splnění všech dalších podmínek předpokládaných soudním řádem správním):

§ 82 Žalobní legitimace
Každý, kdo tvrdí, že byl přímo zkrácen na svých právech nezákonným zásahem, pokynem nebo donucením (dále jen "zásah") správního orgánu, který není rozhodnutím, a byl zaměřen přímo proti němu nebo v jeho důsledku bylo proti němu přímo zasaženo, může se žalobou u soudu domáhat ochrany proti němu nebo určení toho, že zásah byl nezákonný. 
... 
§ 87 Rozsudek 
(1) Soud rozhoduje na základě skutkového stavu zjištěného ke dni svého rozhodnutí; rozhoduje-li soud pouze o určení toho, zda zásah byl nezákonný, vychází ze skutkového a právního stavu, který tu byl v době zásahu.
(2)Soud rozsudkem určí, že provedený zásah byl nezákonný, a trvá-li takový zásah nebo jeho důsledky anebo hrozí-li jeho opakování, zakáže správnímu orgánu, aby v porušování žalobcova práva pokračoval, a přikáže, aby, je-li to možné, obnovil stav před zásahem. Šlo-li o zásah ozbrojených sil, veřejného ozbrojeného sboru, ozbrojeného bezpečnostního sboru nebo jiného obdobného sboru, uloží soud tento zákaz nebo příkaz správnímu orgánu nebo obci, která takový sbor řídí nebo které je takový sbor podřízen.
(3) Soud zamítne žalobu, není-li důvodná.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy