Střet zájmu

Hana Jandová

1. 10. 2017 | Počet zhlédnutí: 412 | Počet komentářů: 1

Zastupitelstvo projednávalo prodej několika metrů obecního pozemku. Kupujícím byl investor, který sousední pozemek koupil od uvolněného člena rady cca rok před tím.  Měl  člen rady povinnost upozornit na to, že kupující potřebuje městský pozemek pro investiční záměr na pozemku, který od něj koupil ? Tedy, že je v této záležitosti ve střetu zájmu ? Na jednání k tomuto bodu nic od bývalého vlastníka nezaznělo.

 

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

4. 10. 2017

V příběhu podaném výhradně tak, jak jej popisujete, nedochází k momentu, že by veřejný funkcionář byl v situaci, kdy by mohl využít své postavení, pravomoci nebo informací získaných při výkonu své funkce k získání prospěchu. Skutečnost, že investorovi kdysi prodal nějaký soukromý majetek, takovou situaci nepředstavuje.

Pokud by však byl například spolupracovníkem investora, jeho dodavatelem, členem jeho statutárních orgánů apod., pak by o střet zájmů šlo. Podobně by o něj mohlo jít, pokud již při prodeji nemovitosti investorovi měli nějakou dohodu, související s kupní cenou (jak to ale prokázat?), anebo pokud člen rady nemovitost relativně nedávno získal od města, takže je otázka spekulativnosti takové koupě na základě interních informací.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy