Jde o nález ÚS, který (byť se v podmínkách práva na informace nejedná o žádné nové pravidlo) zdůraznil nutnost výkladu ve prospěch žadatele i ve vztahu k procesním pravidlům InfZ (právní věta nálezu sp. zn. I. ÚS 3930/14: „Procesní předpisy určené k ochraně práv žadatele o informace je nutno vykládat takovým způsobem, aby byly účinné v praxi. Nelze je vykládat způsobem, který ochranu odepírá, aniž by pro to existovaly pádné důvody.“).
§ 20 odst. 4 InfZ uvádí:
(4) Pokud tento zákon nestanoví jinak, použijí se při postupu podle tohoto zákona
a) pro rozhodnutí o odmítnutí žádosti,
b) pro odvolací řízení a
c) v řízení o stížnosti pro počítání lhůt, doručování a náklady řízení
ustanovení správního řádu; dále se při postupu podle tohoto zákona použijí ustanovení správního řádu o základních zásadách činnosti správních orgánů, ustanovení o ochraně před nečinností a ustanovení § 178; v ostatním se správní řád nepoužije.
Podání stížnosti však nepředstavuje „doručování“, to se týká opačného směru, tedy kdy správní orgán doručuje účastníkovi. Účastník "podává", nikoli doručuje.
Proto se i autoři komentáře (Furek, Rothanzl. Jírovec) přiklonili k původnímu výkladu § 16a odst. 2, totiž že na podání stížnosti se nevztahuje § 37 SpŘ a lze ji podat obdobně jako samotnou žádost, tedy písemně bez uznávaného elektronického podpisu (značky), avšak prostřednictvím elektronické adresy podatelny povinného subjektu.
Praktický problém však je, že vzhledem k (zastaralému) rozsudku NSS č. j. 1 Ans 5/2010-172(2440/2011 Sb.NSS), podle kterého se stížnost musí podat dle SpŘ, a který dosud NSS neměl možnost korigovat podle nálezu Ústavního soudu, je riziko, že prosazení této správné cesty bude trvat delší dobu.
Vhodné by tedy bylo podat stížnost obyčejným e-mailem, ale upozornit zároveň na výše uvedený nález ÚS a jeho výklad v odborné literatuře. Pak vyčkat, zda se povinný subjekt proti tomu ohradí, anebo tento výklad uzná.
Anebo na tento směr rezignovat a raději podat stížnost „klasicky“ podle SpŘ, tedy listinně s podpisem, osobně na podatelnu, s uznávaným elektronickým podpisem, datovou schránkou apod.