Registr smluv - rozsah anonymizace fyzické osoby-strany smlouvy

Tereza

11. 3. 2019 | Počet zhlédnutí: 94 | Počet komentářů: 1

Obracím se na Vás s dotazem ohledně zveřejňování v Registru smluv. Jedná se o smlouvu, jejíž hodnota přesahuje 50 tis. Kč. Smluvní strany jsou tři, z nichž jedna strana je fyzická osoba a zbývající dvě jsou  osoby právnické. Vzhledem k tomu, že FO ve většině případů pracuje pro jednu z PO (uvedeno ve smlouvě), tak již pouhým uvedením jména a příjmení (bez titulů) je FO jednoznačně identifikovatelná. Vyplní se v metadatech smlouvy i údaje této FO, popř. jakým způsobem je anonymizovat? 

 

 

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

14. 3. 2019

Jelikož fyzická osoba je stranou smlouvy, a zjevně nikoli mimo své podnikání (neuplatní se výjimka z povinnosti zveřejnit smlouvu podle § 3 odst. 2 písm. a) zákona o registru smluv (ZRS), je povinnost ji v metadatech identifikovat (§ 5 odst. 5 písm. a) ZRS). Jelikož je (jak plyne z popisu situace) zároveň v souvislosti této smlouvy příjemcem veřejných prostředků, uplatní se omezená ochrana osobních údajů příjemců veřejných prostředků podle § 8b Infozákona, a vloží se jméno, příjmení, rok narození, obec bydliště. Pokud je však k disposici v souvislosti s touto smlouvou IČ této fyzické osoby (je ve smlouvě v rámci svého podnikání pod svým IČ), postačí vedle jména a příjmení pouze IČ.

Pokud jde o textový obsah, ponechají se v textu smlouvy čitelné údaje o této FO maximálně ve výše uvedeném rozsahu. Pokud je tedy například v textu smlouvy uvedeno též IČ této FO, ponechá se jen jméno, příjmení a IČ.

Výše uvedené platí i v případě, že by konstrukce smlouvy znamenala, že tato FO není příjemce veřejných prostředků. Plynulo by to prakticky ve stejném rozsahu z povinnosti identifikovat stranu smlouvy podle výše uvedeného § 5 odst. 5 písm. a) ZRS. Identifikovat stranu smlouvy nelze jen jménem a příjmením, je nutný ještě nějaký další identifikující údaj (srov. § 3019 Občanského zákoníku).

§ 3019   Údaji, podle nichž lze člověka zjistit, jsou zejména jméno, bydliště a datum narození, popřípadě identifikující údaj podle jiného právního předpisu. Identifikujícím údajem právnické osoby nebo podnikatele je identifikační číslo osoby, bylo-li jim přiděleno.

Podle okolností – dle toho, co je uvedeno v originálu smlouvy – by to mohlo být například číslo OP, ale v dnešní době také třeba číslo telefonu (viz „zejména“ v § 3019).

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy