registr smluv - metadata smlouvy o výpůjčce

Tereza

17. 6. 2019 | Počet zhlédnutí: 86 | Počet komentářů: 1

Můj dotaz se týká správného postupu zveřejňování metadat v případě zveřejňování smlouvy o výpůjčce do Registru smluv. Zveřejňuje se v metadatech hodnota 0 (jelikož se jedná o bezúplatnou smlouvu), nebo je hodnotu smlouvy potřeba vyčíslit jako tržní nájemné za dobu trvání výpůjčky (jehož hodnotu tedy v tomto případě musí vyčíslit a sdělit pujčitel)?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

29. 6. 2019

V případě výpůjčky, která je dle občanského zákoníku bezúplatná, je tím pádem jednoznačně určeno, že cena se rovná nule. Podle § 5 odst. 5 písm. c) je první údaj v pořadí, který se má zveřejnit, cena, nikoliv hodnota předmětu smlouvy. Proto je třeba uvést cenu ve výši nula.

Ovšem z hlediska otázky, zda vůbec je třeba takovou smlouvu v registru smluv uveřejnit, se bere v potaz hodnota předmětu smlouvy. Ta se určí jako tržní nájemné za dobu trvání výpůjčky. Kdo tuto hodnotu odhadne (není třeba ji nikde vyčíslovat), je celkem jedno. Přesné vyčíslení by hrálo roli pouze v případě nejistoty, zda hodnota překročila či nepřekročila právě 50 000 Kč, a to jedině ve vztahu k otázce zveřejnění nebo naopak anonymizace osobních údajů fyzické osoby, pokud by tato byla druhou stranou smlouvy.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy