Poskytnutí žaloby proti rozhodnutí správního orgánu a jeho vyjádření

JL

13. 4. 2015 | Počet zhlédnutí: 1675 | Počet komentářů: 1

1. Je povinný subjekt (správní orgán) povinen poskytnout veřejnosti správní žalobu proti svému rozhodnutí?

2. Musí poskytnout své vlastní vyjádření k podané žalobě (kde brání své zjevně nezákonné rozhodnutí k InfZ)? Případně po jaké době?

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

19. 4. 2015

Ano, informací dle InfZ může být i žaloba i vyjádření k ní. Povinný subjekt neposkytuje pouze informace, pokud se na ně vztahuje omezení uvedené v § 7 až § 11 InfZ. Dle § 12 InfZ:

§ 12 Všechna omezení práva na informace provede povinný subjekt tak, že poskytne požadované informace včetně doprovodných informací po vyloučení těch informací, u nichž to stanoví zákon. Právo odepřít informaci trvá pouze po dobu, po kterou trvá důvod odepření. V odůvodněných případech povinný subjekt ověří, zda důvod odepření trvá. 

Žaloba či vyjádření by mohly obsahovat osobní údaje dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů. Nicméně to neznamená, že by povinný subjekt z uvedeného důvodu neměl danou žalobu či vyjádření poskytnout. Pro tento účel slouží anonymizace - povinný subjekt dané osobní údaje například začerní.

Na daný případ lze dočasně (v době přípravy požadovaných dokumentů) uplatnit 11 odst. 1 písm. b):

(1) Povinný subjekt může omezit poskytnutí informace, pokud:

b) jde o novou informaci, která vznikla při přípravě rozhodnutí povinného subjektu, pokud zákon nestanoví jinak; to platí jen do doby, kdy se příprava ukončí rozhodnutím,

V době přípravy žaloby a vyjádření tedy může povinný subjekt tyto informace podle § 11 odst. 1 písm. b) odmítnout poskytnout jako novou informaci, vznikající při přípravě rozhodnutí. O časovém omezení tohoto důvodu odepření by však měl informovat v rámci doprovodné informace podle § 12 InfZ.

Pokud však byla informace již podána na soud, tak se nemůže jednat o budoucí rozhodnutí ani o vytváření nových informací. Pak se na zmíněný případ vztahuje klasická lhůta dle InfZ - povinný subjekt poskytne informace do 15 dnů ode dne podání žádosti.

Nelze uplatnit ani § 14 odst. 4 písm. b):

(4) Povinné subjekty dále neposkytnou informace o

b) rozhodovací činnosti soudů, s výjimkou rozsudků,


Informace nespadá do "rozhodovací činnosti soudu", je pouze jejím podkladem jako jakákoliv jiná vnější skutečnost. Poskytnutí informace nemůže ani jakkoliv ohrozit nestrannost a účel vedeného soudního řízení, protože je samozřejmě k disposici protistraně v rámci spisu, navíc v těchto případech soud zasílá protistraně kopii.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy