Policejní vyšetřování - informace o výsledku
Rudolf VOTRUBA
8. 3. 2017 | Počet zhlédnutí: 6323 | Počet komentářů: 1
V prosinci roku 2016 mi telefonicky sdělilo Okresní oddělení Policie ČR Kladno, že na mě bylo podáno trestní oznámení a že se mám dostavit k podání vysvětlení. V krátké době jsem na oddělení kriminální policie zajel a tam jsem se dozvěděl, že předmětné oznámení podal anonym, který se ale podepsal jmonem a funkcí místostarosty obce, ve které žiji. S obsahme trestního oznámení jsem se seznámil a potom ve vysvětlení uvedl, že se jedná o záležitost cca 3 roky starou. Tehdy jsem byl ve funkci starosty obce a účetní se dopustila zpronevěry ny což jsem ve sví funkci podal trestní oznámení. Věc vyšetřovala policie , dotazoval se státní zástupce a byl jsem předvolán i k soudu. Soud pravomocně rozhodl, že účetní byla potrestána podmíněným odnětím svobody a povinností uhradit škodu. Žádný z orgánů činných v terstním řízení v této věci neshledal zavinění jiné osoby, tedy ani mě.
To vše jsem vyšetřovateli podrobně vysvětlil a bylo to uvedeno v protokolu. Zhruba po dvou měsécích stejný anonym začal rozšiřovat po obci hanopisy s velice podobným obsahem, jaký byl uveden v trestním oznámení. Abych se mohl v této záležitosti nějak kvalifikovaně před vežejností bránít, žádal jsem telefonicky vyšetřovatele, zda bych mohl být seznámen s výslkedkem jeho konání. Řekl mi, že věc byla uzavřena a že dále nebude řešena. Ale na mou přímou žádost ni odmítl o tom podat písekmí sdělené, nebo případně si okopírovat dokument, kterým byla věc uzavřena.
Hledal jse v trestním řádu i v zákoně o svobodném přístupu k informacím, zda mám právo býtr seznámen s výsledkem šetření, které proti mě policie vedla. Ale bohužel jsme nenalezl jednoznačnou odpověď.
Prosím tedy o vaše vyjádření, pokud je mojhe domněnka správná, o jaké ustanovení právních předpisů se mohu opřít a kam se mám obrátit s žádostí o poskytnutí informace.
Pokud by tato moje žádost byla ve svém obsahu nedostatečná, rád jí okamžitě doplním.