Policejní vyšetřování - informace o výsledku

Rudolf VOTRUBA

8. 3. 2017 | Počet zhlédnutí: 6323 | Počet komentářů: 1

V prosinci roku 2016 mi telefonicky sdělilo Okresní oddělení Policie ČR Kladno, že na mě bylo podáno trestní oznámení a že se mám dostavit k podání vysvětlení. V krátké době jsem na oddělení kriminální policie zajel a tam jsem se dozvěděl, že předmětné oznámení podal anonym, který se ale podepsal jmonem a funkcí místostarosty obce, ve které žiji. S obsahme trestního oznámení jsem se seznámil a potom ve vysvětlení uvedl, že se jedná o záležitost cca 3 roky starou. Tehdy jsem byl ve funkci starosty obce a účetní se dopustila zpronevěry ny což jsem ve sví funkci podal trestní oznámení. Věc vyšetřovala policie , dotazoval se státní zástupce a byl jsem předvolán i k soudu. Soud pravomocně rozhodl, že účetní byla potrestána podmíněným odnětím svobody a povinností uhradit škodu. Žádný z orgánů činných v terstním řízení v této věci neshledal zavinění jiné osoby, tedy ani mě.

To vše jsem vyšetřovateli podrobně vysvětlil a bylo to uvedeno v protokolu. Zhruba po dvou měsécích stejný anonym začal rozšiřovat po obci hanopisy s velice podobným obsahem, jaký byl uveden v trestním oznámení. Abych se mohl v této záležitosti nějak kvalifikovaně před vežejností bránít, žádal jsem  telefonicky vyšetřovatele, zda bych mohl být seznámen s výslkedkem jeho konání. Řekl mi, že věc byla uzavřena a že dále nebude řešena. Ale na mou přímou žádost ni odmítl o tom podat písekmí sdělené, nebo případně si okopírovat dokument, kterým byla věc uzavřena.

Hledal jse v trestním řádu i v zákoně o svobodném přístupu k informacím, zda mám právo býtr seznámen s výsledkem šetření, které proti mě policie vedla. Ale bohužel jsme nenalezl jednoznačnou odpověď.

Prosím tedy o vaše vyjádření, pokud je mojhe domněnka správná, o jaké ustanovení právních předpisů se mohu opřít a kam se mám obrátit s žádostí o poskytnutí informace.

Pokud by tato moje žádost byla ve svém obsahu nedostatečná, rád jí okamžitě doplním.

 

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

9. 3. 2017

Z obsahu Vašeho dotazu plyne, že usilujete zjistit, kým bylo vůči Vaší osobě podáno trestní oznámení, na jehož základě bylo zahájeno přípravné řízení, které bylo vzápětí z ukončeno, pravděpodobně odložením věci (§ 159a odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb., trestní řád, ve znění pozdějších předpisů, dále jen "TŘ"). Protože vůči Vám nebylo zahájeno trestní stíhání, nebyl jste z trestného činu obviněn a nepříslušela Vám tedy ani práva obviněného. Jak správně uvádíte, byl jste pouze pozván k podání vysvětlení (nešlo o výslech), které by soud ani nepovažoval za výkon Vaší případné obhajoby.

Usnesení o odložení věci podle § 159a odst. 1 TŘ se doručuje poškozenému, existuje-li, a oznamovateli, pakliže o to požádá. Nezasílá se osobě, proti níž trestní oznámení směřovalo. Neexistuje tedy trestněprocesní právo, pro které byste měl být se skončením prověřování seznámen.

Nyní je třeba vypořádat se s otázkou, jestli máte na tyto informace nárok jako žadatel o informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "InfZ"). Poskytování těchto informací upravuje § 11 odst. 4 písm. a) a odst. 6 InfZ a dále § 8a odst. 1 TŘ. Vzhledem k tomu, že trestní řízení již neprobíhá, měl by Vám policejní orgán tyto informace poskytnout. Překážkou by mohlo být riziko, že by byla poskytnutím informace ohrožena schopnost policejního orgánu předcházet nebo prověřovat trestnou činnost, což se v tomto případě jeví vysoce nepravděpodobná. Žádost o informace podejte písemně k orgánu, který předmětné řízení vedl (u něhož jste podával vysvětlení). 

Vzhledem k § 11 odst. 6 InfZ, který chrání práva třetích osob (tedy i oznamovatelů trestných činů - analogicky odst. 4 písm. f)), bude však informace (patrně usnesení o odložení věci) poskytnuta částečně - jméno oznamovatele bude totiž anonymizováno. To dává smysl, protože opačný stav by občany demotivoval od podávání trestních oznámení, protože by se obávali msty ze strany pachatele, jenž by se jejich jméno takto dozvěděl. 

Konečně doplňujeme, že podle okolností, jak jste je ve svém dotazu popsal, by mohlo jít o případ trestného činu křivého obvinění (§ 345 odst. 2, potenciálně i odst. 3 písm. c) zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, dále jen "TZ") nebo pomluvy (§ 184 TZ). Je proto možné podat trestní oznámení proti neznámému pachateli. Pokud orgány činné v trestním řízení pachatele vypátrají, jeho jméno se takto dozvíte a budete mít příležitost v navazujícím trestním řízení, kde pravomocný rozsudek o Vaší nevině poslouží jako důkazní prostředek, svou čest obhájit. 

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy