Participace mladých lidí na komunálním dění
Henryk
8. 12. 2022 | Počet zhlédnutí: 435 | Počet komentářů: 1
Vážení,
jmenuji se Henryk Josef Tietjen, je mi 19 let a jsem zastupitelem městské části Praha 5. Jako místopředseda Výboru pro otevřenou radnici a jeden z nejmladších zastupitelů v celé České republice chci radnici otevřít mladým lidem, za tímto účelem bych chtěl změnit Jednací řád, aby mohli s interpelací vystoupit i lidé mladší 18 let a založit platformu Studentské zastupitelstvo.
Když jsem na 1. zasedání Výboru zmínil jako argument pro zrušení věkové hranice možnosti interpelace Úmluvu o právech dítěte čl. 12 ods. 1), namítl mi na to člen legislativního odboru, že to nelze vztahovat k tomuto. Tento argument mě nepřišel na místě, tak jsem se ze zoufalství ještě téhož večera podíval, za jakých podmínek lze znění zákona napadnout u Ústavního soudu - chcěl jsem, aby o možnostech interpretace této Úmluvy rozhodly nezávislé soudy, zjistil jsem však, že podmínky jsou stanoveny tak, že znění zákona/Jednacího řádu takto nelze napadnout. Chtěl bych se tedy, prosím, zeptat, jak by se nutnost zrušení věkové hranice možnosti interpelace dala jinak dokázat?
Dále bych rád založil platformu Studentské zastupitelstvo, kde by lidé ve věku 13 až 24 let měli možnost vyjádřit své názory na lokální dění a formou stanoviska ho předat Zastupitelstvu MČ Praha 5. Jednak by mě zajímalo, jestli i toto by se dalo nějak právně odargumentovat? Jednak jakou právní formu by něco podobného mohlo mít? Jednak co všechno by mohlo spadat do jejich kompetence (mám tu doprava, školství, územní rozvoj, bezpečnost, sport, sociální otázka, otevřená radnice, IT, veřejný prostor, životní prostředí, finance, organizace akcí, sprostředkování komunikace radnice s mladými lidmi, pomoc při informování veřejnosti), myslíte si, že by mohlo pro mladé lidi výše uvedeného věku být zajímavé k řešení ještě něco? Více o představě Studentského zastupitelstva v přiloženém dokumentu.
Předem děkuji
S pozdravem a díky za to, co děláte
Henryk