osadní výbor

Weiss

28. 4. 2015 | Počet zhlédnutí: 2063 | Počet komentářů: 1

Podle zákona o obcích, § 120 a § 121 je možné na určitém území města založit osadní výbor. Dotaz: musí výbor zakládat zastupitelstvo města, nebo při dodržení určitých pravidel zastupitelstvo jen schvaluje jeho založení? Jde o to, že když za vedením města přijdeme s iniciativou, jaká je naše pozice, mohou říct NE? (Nebudou moc rádi, že něco takového vzniká...) Nebo když osadní výbor sami založíme, jak se má, MUSÍ jej schválit?

Tomáš Weiss, Beroun

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

29. 4. 2015

Osadní výbor zřizuje zastupitelstvo obce. To znamená, že jeho založení musí být schváleno zastupitelstvem, jakkoli podnět může přijít odjinud. Vy jako občané obce tedy nemáte právo sami osadní výbor založit, můžete pouze jeho založení iniciovat: jako návrh zastupitelstvu, (musí být vyřízen bezodkladně nejpozději do 90 dnů, což ale nutně neznamená kladné vyřízení), můžete se pokusit získat veřejnou podporu pro váš návrh (musí být projednán přímo na zasedání zastupitelstva ve stejné lhůtě je-li podepsán alespoň 0,5% občanů obce) viz § 16 zákona o obcích. Odmítne-li zastupitelstvo váš návrh, mělo by to dostatečně odůvodnit (zkrátka nestačí: "nám se to nelíbí"), tento požadavek však není právně vymahatelný. Pokud usilujete o založení osadního výboru kvůli konkrétní otázce, můžete zkusit o ní vyvolat místní referendum (viz zákon o místním referendu).

Pro více informací, jak se můžete konkrétně účastnit na rozhodování dle jednotlivých zákonů, zkuste nahlédnout do tabulky, kterou najdete zde.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy