opakované vytváření informací

Jiří Vedral

1. 6. 2016 | Počet zhlédnutí: 1814 | Počet komentářů: 1

Soudy jen velmi nerady poskytují rozsudky, které vydaly a stoprocentně mají v počítačové formě zdarma a většinou chtějí vysoké částky za anonymizaci údajů. Tuto částku snad automaticky MinSpr potvrzuje. Šlo by podle nového ustanovení o opakované vytváření informací požádat třeba na konci každého týdne o zaslání všech rozsudků, které soud vydal? Soud si obvykle počítá 5 minut za anonymizaci jednoho rozsudku. U menších soudů nebude určitě četnost tolika v tom týdnu vyhotovených a vypravených rozsudků větší než 12 (aby se neúčtovala více než 1 hodina práce), u větších by se požádalo o denní zasílání.

Na Slovensku už podobnou věc mají,  všechny soudy automaticky všechna svá rozhodnutí povinně zveřejňují v jednom systému do 15 dní od vyhotovení a vypravení.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

1. 6. 2016

Bohužel uvedené ustanovení § 4a odst. 2 písm. f) nelze vztáhnout na případy vydávaných rozsudků. Tento druh informace nesplňuje charakteristiku „informaci, která se v průběhu času mění, obnovuje, doplňuje nebo opakovaně vytváří“, protože každý nový rozsudek je svébytnou novou informací, věcně se týká zcela odlišných jevů a často má i odlišnou strukturu.

Ustanovení směřuje typově spíše na sestavy dat, které se aktualizují, na typově stejnou informaci, která se pouze opakovaně v aktualizované podobě vydává znovu (například výroční zpráva, přehled smluv, některé typy měsíčních přehledů apod.).

Požadování úhrady za anonymizaci rozsudků, žádaných od českých soudů, považuji za nesprávné. I když některé rozsudky uznaly právo požadovat úhradu za anonymizaci, a Ministerstvo spravedlnosti tyto úhrady v zásadě potvrzuje, domnívám se, že jde o slepou odbočku výkladu práva na informace. Hlavním důvodem je, že nejde o „opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých“ (Listina základních práv a svobod, čl. 17 odst. 4), a to proto, že v takových zemích je spíše běžné, že soudy rozsudky anonymizují a zveřejňují v rámci své běžné činnosti. Příkladem může být právě Vámi uváděný příklad slovenského zveřejňování rozsudků.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy