Právo nahlížet do spisu ve smyslu správního řádu, tedy plně se se spisem fyzicky seznamovat, mají skutečně jen účastníci řízení, nikoli stěžovatelé.
Každý však má právo požádat o informace, i když se týkají řízení, jichž nejsou účastníky. Okruh poskytnutých informací pak bude omezenější. Záleží však na konkrétní situaci a na podané žádosti. Obecně nelze říci, na jaké informace v daném řízení budete mít podle zákona o přístupu k informacím právo. Doporučujeme tedy podat žádost o informace a dobře formulovat, o jaké informace žádáte.
Lenka
Mockrát děkují za odpověď, ale jak se teda mám odvolat proti rozhodnutí nebo zastavení šetření, pokud nejsem schopná ani se podivat do spisů a zistit v jakým řízení se stížnost naléza. Pokud to ještě ani neni řízení a hlavně, když jde o ubližení na zdraví a já se chci v budoucnu např. soudit nebo vymáhat škodu ve věci poškození na zdraví.Proč teda při výslechu poučují, že mám právo vě věci nevypovidát atd a ještě to má spisovou značku, že jde o přestupek. Vůbec tomu nechápu jakým způsobem se můžu domáhat svého procesního práva a zároveň i toho petičného, neni to trochu obcházení zákonu a hlavně co namítat proti podjatosti, jak mám úplatnit námítku podjatosti, když nesouhlasím s komisi nebo pod. Mockrát děkují
Tomáš Moláček
Nahlédnout do správního spisu můžete i v případě, že prokážete právní zájem či jiný vážný důvod (viz § 38/2 správního řádu).
Dobrou zprávou pro Vás může být i skutečnost, že pokud Vám správní orgán nahlížení neumožní a jeho rozhodnutí potvrdí nadřízený orgán, můžete podat správní žalobu. Tato žaloba nemůže být soudem odmítnuta z důvodu tzv. vedení řízení (viz. rozsudek NSS v mé věci č.j. 5 As 75/2009-78)