Majetková přiznání dle InfZ namísto dle střetu zájmů

Petr

6. 2. 2017 | Počet zhlédnutí: 1766 | Počet komentářů: 1

Na žádost dle Infozákona o čestná prohlášení starosty a místostarosty bylo odpovězeno toto:

V návaznosti na Vaší žádost zde dne 21.1.2017, zaslanou elektronicky na adresu OU sdělujeme, že požadované informace Vám nemůžeme poskytnout. Přístup k Vámi požadovaným informacím se řídí § 13 zákona 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů, nikoliv výše uvedeným zákonem.

Těší nás Váš zájem o naši obec a zkvalitňování její práce. O těchto pozitivních aktivitách budu informovat zastupitelstvo obce i veřejnost.

Opravdu nelze žádat dle Infozákona tuto informaci? Mnoho obcí na svém webu totiž zveřejňuje čestná prohlášení automaticky.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

6. 2. 2017

Postup, jakým způsobem můžete získat tzv. majetková přiznání podle zákona o střetu zájmů (č. 159/2006 Sb.), je skutečně  upraven v tomto zákoně - v §  13. Procesní aspekty takovéto žádosti jsou ale upraveny jen kusým způsobem, subsidiárně by se tedy měl použít InfoZákon.

Podle § 2 odst. 3 InfoZákona se tento zákon "nevztahuje na poskytování informací, (...) pokud zvláštní zákon upravuje jejich poskytování, zejména vyřízení žádosti včetně náležitostí a způsobu podání žádosti, lhůt, opravných prostředků a způsobů poskytnutí informací". Podle našeho názoru aplikace Infozákona ale vyloučena není. Zákon o střetu zájmů zejména nijak nevylučuje poskytnutí informace jinou technickou formou, než kterou předpokládá, tedy buď osobním nahlédnutím anebo nahlédnutím „v elektronické podobě prostřednictvím veřejné datové sítě“ (§ 13 odst. 2 zákona o střetu zájmů).

V §  13  zákon o střetu zájmu se stanoví procedura pro nahlížení do majetkových přiznán (konkrétně asi máte na mysli Oznámení o majetku a Oznámení o příjmech, darech a závazcích), případně získání dálkového přístupu k nim. Předně se stanoví náležitosti, jaké musí obsahovat žádost o poskytnutí těchto majetkových přiznání: žadatel je povinen uvést: jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu (případně jinou adresu pro doručování) a také, jakým způsobem požaduje majetkové přiznání poskytnout. Zákon také stanoví, jakým způsobem může být žádost podána (§ 13 odst. 3). Vzhledem k tomu, že zákon o střetu zájmů nepředpokládá omezení tohoto práva, jaké zná InfoZákon (ochrana os. údajů, obchodního tajemství a tak podobně), potom se ani nepředpokládá nějaký složitější procesní režim (jako je tomu u InfoZákona).

Podle našeho názoru v situaci, kdy jak některé typy a formy informací, tak některé procesní otázky nejsou speciálně upraveny, třeba použít subsidiárně InfoZákon. Pokud žadatel nechce nahlížet ani osobně, ani prostřednictvím veřejné datové sítě (kdy může prohledávat více osob a více dokumentů), ale chce například formou kopie určitý dokument (zde majetkové přiznání konkrétní osoby), pak nutno konstatovat, že zákon o střetu zájmů takovou formu žádosti a poskytnutí dle Infozákona nijak nevylučuje. Podobně bude nutno aplikovat ustanovení o lhůtách (15  dní na vyřízení žádosti v souladu s § 14  odst. 5 písm. d)), ustanovení o  povinnosti vyzvat žadatele k doplnění údajů  v žádosti ve lhůtě 7 dnů (§ 14  odst. 5 písm a) a b)) ; konečně také kupř. ustanovení o stížnosti proti nečinnosti (§ 16a odst. 1  písm. b)) a snad i další.

I když se nejedná o běžnou žádost podle InfoZákona, nepovažujeme ji za žádost podle §  13  zákona o střetu zájmů. Přiměřeně lze dovodit podle § 37  odst. 1 správního řádu (č. 500/2004 Sb.), že "podání se posuzuje podle svého skutečného obsahu a bez ohledu na to, jak je označeno". Úřad tak podle našeho názoru nepostupoval správně. Judikatura dospěla k závěru, že když se domnívá, že se Infozákon neuplatní, má povinnost vydat rozhodnutí o odmítnutí žádosti (rozsudek NSS č. j. 9 As 78/2013-26).

Sdělení, které se Vám od OÚ dostalo (ať už se jednalo o pouhý přípis nebo formální rozhodnutí), je tak napadnutelné odvoláním. V něm by bylo vhodné předestřít výše nastíněnou argumentaci.

Je však vhodné zvážit, zda není vhodnější postupovat podle zákona o střetu zájmů, protože při takovém postupu máte  k podanému majetkovému přiznání zajištěný přístup a postup bude pravděpodobně rychlejší.

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy