Lze se domoci zadostiučinění k InfZ?

JL

13. 4. 2015 | Počet zhlédnutí: 1697 | Počet komentářů: 2

Lze se domoci poskytnutí zadostiučinění za nezákonná rozhodnutí a nezákonné postupy k InfZ? (Obecně tedy k politickým právům - zde k právu veřejnosti na informace.) Stávající přístup soudů je, že zde chybí (výrazná) osobnostní újma a proto prý stačí pouze a jen plytké konstatování porušení práva (bez finančního zadostiučinění). A to i v případech mnohaletých řízení (samozřejmě stále bez samotného poskytnutí informací). Povinný subjekt i odvolací orgán tak mohou i nadále v nezákonném jednání pokračovat podle své libosti.

Oldřich Kužílek

Poradce pro otevřenost veřejné správy

16. 4. 2015

Zadostiučinění (resp. finančního odškodnění za nemateriální újmu) se lze domoci podle postupu v zákoně č. 82/1998, o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nebo nesprávným úředním postupem. Po právní stránce nic nevylučuje, aby se poškozený žadatel obrátil se žádostí o odškodnění na povinný subjekt, případně pak na soud.

Nicméně z praxe žádné příliš úspěšné případy zadostiučinění v případě chybného postupu při vyřizování žádostí o informace dosud neznáme. Výjimkou je tazatelův rozsudek  (27 C 158/2012-109), který však byl specifický a navazoval na mimořádně rozsáhlé obstrukce. Tazatel sám má bohatou zkušenost s neúspěšnými požadavky na zadostiučinění v této oblasti. Stav je katastrofální. Soudy nepřiznávají dokonce ani náhradu za průtahy soudního řízení podle InfZ s tím, že újma je nepatrná (jde jen o informace!) a postačí konstatovat porušení práva.

Jelikož je zadostiučinění v zákoně formulováno velmi "gumově" (jeho přiznání závisí na velmi volně vyložitelných podmínkách), zatím převládá u soudů a povinných subjektů představa, že obvykle postačuje omluva a uznání nezákonného postupu a není třeba vyplatit zadostiučinění v penězích. Soudy se spíš vykrucují, že to vlastně tak dlouho netrvalo apod. 

Sledujeme jeden případ, kdy žadatele po neúspěšné žalobě na zaplacení částky podal odvolání a chce věc dotáhnout případně až k Ústavnímu soudu.

JL

  • 18. 4. 2015
  • Praha

problém je v tom, že dokud je samotné právo na informace hodnoceno jako bezcenné, tak tomu odpovídá i chování povinných subjektů

(tedy nedodržování zákonných lhůt, nepředkládání spisů, vydávání i zcela zjevně nezákonných rozhodnutí, to vše opakovaně)

potřeboval bych pozitivní příklad(y), kdy je právo na informace samo o sobě oceněno

Vkládat reakce mohou jen přihlášení uživatelé!
Nemáte ještě u nás účet? Zaregistrujte se!

Nenašli jste odpověď na váš problém? Nezoufejte, popište nám
ho a my vám odpovíme.

Souhlasíte, že úřady nemají občanům nic tajit?

Donoři

V minulosti podpořili také

RSJ SCIO GopayFond Otakara MotejlaUS embassy